Dunărea | Alami, ca în vremurile bune!

Dunărea a remizat sâmbătă, în primul meci oficial din 2021, grație reușitei lui Saifeddine Alami din minutul 54. Introdus pe teren la pauză, marocanul revenit la Călărași în toamna anului trecut, a reușit să-l învingă pe portarul constănțean, Dur – Bozoancă cu un șut ușor plasat din 12-13 metri, lângă bara din dreapta, după ce în prealabil șutase în blocajul lui Leca. Prezența sa în teren a animat vizibil jocul Dunării iar tandemul cu Bodo Kanda, refăcut după vreo 5 ani, ar putea fi cheia câștigătoare pentru Pustai&Co.

Alami (28 de ani) a mai îmbrăcat tricoul Dunării în sezonul 2015-2016 iar evoluțiile sale au fost constant bune și chiar foarte bune. A jucat în 30 de partide înscriind nu mai puțin de 8 goluri. Ultimul său gol pentru gruparea de la malul Borcei a fost înscris pe 18 mai 2016 în partida de la Brăila cu Dacia Unirea, din play-off. (scor 0-2. Primul gol a aparținut lui Bodo Kanda, min. 4).

Deși ar fi putut să continue în România, Alami a preferat liga secundă din Franța optând atunci pentru FC Paris, preț de două sezoane. S-a mutat la Raja Casablanca, echipă din prima ligă marocană unde a obținut și două trofee. În 2019, a revenit în România, fiind transferat de FC Rapid, unde a evoluat în 10 partide (1 gol marcat).

Din 5 octombrie 2020, e din nou la Călărași, bifând alte 4 prezențe (215 minute) și un nou gol pentru Dunărea.

Saifeddine Alami. S-a născut pe 19 noiembrie 1992 la Beni Mellal (Maroc). Mijlocaș (173 cm). A jucat la Lleida Esportiu (2012-2013), UE Tarrega (2013-2015), SV Waldhof Mannheim (2015), Dunărea Călărași (2015-2016 / 30 jocuri / 8 goluri), Paris FC (2016-2018 / 56 jocuri / 8 goluri), Raja Casablanca (2018-2019 / 15 jocuri / 1 gol), FC Rapid (2019-2020 / 10 jocuri / 1 gol), Dunărea Călărași (din 5 octombrie 2020 / 4 jocuri / 1 gol).