Liga a 2-a | Punct irosit: Dunărea – Farul 1-1!

Am așteptat cu sufletul la gură reluarea campionatului ligii a 2-a care se anunță extrem de încins în această parte secundă. Dunărea a debutat în 2021, acasă, măsurându-și, sâmbătă, la prânz, forțele cu Farul Constanța, o echipă care speră să ajungă finalmente în play-off și de ce nu?, chiar în liga 1.

Duelul, precedat de un moment de reculegere în memoria lui Florea Mihăilă, fost component al ambelor echipe în anii '80, s-a încheiat nedecis, 1-1. În prima parte, Dunărea putea tranșa partida dacă Bodo Kanda n-ar fi irosit ocaziile importante din minutele 25 și 35 iar spre finalul reprizei, centralul ieșean, Vlad Baban n-ar fi arătat cu atâta ușurință punctul cu var în favoarea oaspeților. Antonio Cruceru a transformat penalty-ul, îndelung contestat de gazde.

La pauză, Cristi Pustai mută inspirat trimițându-i la luptă pe Alami, Cârstocea și Fotescu care i-au înlocuit pe Tudoran, Pușcaș și Ciucur. Jocul s-a înviorat sensibil, Dunărea egalând în minutul 54 prin Alami care ne-a reamintit de evoluțiile sale bune din urmă cu 5-6 ani de zile.

Ba mai mult, oaspeții, supervizați din tribună chiar de patronul Ciprian Marica, puteau încasa și golul al doilea în minutul 78 dacă Bud n-ar fi luftat nepermis de ușor iar Fotescu ar fi fost puțin mai atent.

O nouă remiză dintre Dunărea și Farul, și tot la Călărași, care-o menține pe Dunărea, cel puțin momentan, în cursa pentru play-off.

Cu 24 de puncte, elevii lui Cristi Pustai sunt pe 6, fiind devansați de FK Csikszereda (tot 24 de puncte dar golaveraj mai bun) care tot sâmbătă a trecut acasă de viitoarea adversară a echipei noastre, CSM Reșița cu 2-0.

Dunărea Călărași – Farul Constanța 1-1

Au marcat: Saifeddine Alami (54) / Antonio Cruceru (45 – penalty)

Dunărea Călărași: 12. Răzvan Began – 22. Ionuț Sîrbu, 20. Bogdan Șandru (cpt.), 6. Kamil Wiktorski, 18. Robert Sălceanu – 11. Sandro Djuric (14. Ariel Lopez, 77’), 5. Cristian Pușcaș (17. Alin Cârstocea, 46’) – 7. Mădălin Tudoran (10. Saifeddine Alami, 46’), 90. Bodo Kanda, 70. Alexandru Ciucur (8. Marius Fotescu, 46’) – 26. Cristian Bud (21. Mădălin Calu, 79’).

Rezerve: 1. Stefan Krell – 29. Costin Petre, 73. Radu Crișan, 2. Andrei Rus.

Antrenor: Cristian Pustai

Farul Constanța: 1. Cosmin Dur-Bozoancă – 14. Robert Băjan, 6. Marius Leca, 8. Marius Antoche (cpt.), 97. Dan Panait – 30. Liviu Mihai (10. Alexandru Stoica, 90’), 5. Ion Cărăruș – 7. Florin Bălan (98. Robert Silaghi, 90’), 23. Antonio Cruceru (17. Simon Măzărache, 76’), 77. Cosmin Bîrnoi – 9. Andrei Banyoi (11. Ilie Damașcan, 64’)

Rezerve: 12. Sebastian Agachi – 16. Ionuț Ursu, 22. Iulian Carabela.

Antrenor: Ianis Zicu

Au arbitrat: Vlad Baban (Iaşi) - Florin Pucheanu (Ulmi – Dâmbovița) și Ionuț Traian Neacșu (Bucureşti); Rezervă: Vasile Buzea (Bucureşti); Observatori: Ionuț Borcan (Ploieşti) și Petre Badea (Tulcea).

Etapa a 16-a

ASU Poli Timișoara – SCM Gloria Buzău 2-0

Au marcat: I. Mera (61), D. Codrea (68)

Viitorul Pandurii – Universitatea Cluj 1-2

Au marcat: D. Paraschiv (77) / S. Ribeiro (20, 76 – pen.)

FK Csikszereda – CSM Reșița 2-0

Au marcat: M. Schieb (2), D. Kelemen (31)

CSM Slatina – CS Mioveni 0-0

Fotbal Club Recea – Concordia Chiajna 0-0

Aerostar Bacău – Unirea Slobozia 0-2

Au marcat: Fl. Ibrian (45+1), S. Diarra (77)

Au marcat: S. Alami (54) / A. Cruceru (45 – pen.)

Duminică, 21 februarie

Ora 11.00 FC Rapid – Ripensia Timișoara

Marți, 23 februarie

Ora 19.00 Petrolul Ploiești – Metaloglobus

U Craiova 1948 stă după retragerea din campionat a echipei Turris Oltul Turnu Măgurele.