CASA Liga 1 | Et. 23: CFR Cluj - FC Voluntari, luni - 15 februarie, ora 20.30

În epilogul rundei a 23-a se vor întâlni CFR Cluj și FC Voluntari, partida fiind programată în această seară de la ora 20.30 de minute pe stadionul CFR Dr. Constantin Rădulescu. Arbitrează Marian Barbu din Făgăraș.

CFR a pierdut în runda precedentă, 1-2 pe terenul celor de la FC Botoşani, insuccesul oprind o serie formidabilă formată din opt victorii şi două remize.

17 dintre cele 30 de goluri marcate de clujeni au fost reuşite în repriza secundă.

Cu doar 12 goluri primite, gruparea ardeleană are cea mai bună apărare din campionat.

CFR este singura echipă din CASA Liga 1 fără cartonaş roşu încasat în sezonul actual.

De partea cealaltă, FC Voluntari a învins în ultima rundă, 1-0 la Ovidiu (cu Viitorul), succes venit în campionat după patru rezultate de egalitate şi șapte partide pierdute.

11 dintre cele 26 de goluri înscrise de ilfoveni în ediţia curentă au fost izbutite din faze fixe.

25 dintre cele 36 de goluri încasate de FC Voluntari au fost primite în repriza secundă.

CFR şi FC Voluntari s-au mai întâlnit de 13 ori în principala competiţie internă, de 10 ori au câştigat clujenii, de două ori au învins ilfovenii, iar un joc s-a terminat la egalitate.

Feroviarii clujeni s-au impus în toate cele șase meciuri disputate pe teren propriu!

Prima dispută a avut loc pe 31 iulie 2015, pe arena „Dr. C-tin Rădulescu", unde gazdele s-au impus cu 2-0.

Singura remiză s-a consemant pe 7 noiembrie 2015, FC Voluntari - CFR Cluj 2-2.

Întâia victorie din contul Voluntariului a venit în play-out-ul 2015/2016, 1-0 pe teren propriu, marcator Laurenţiu Rus (30 martie 2016).

Ultimul succes bifat de ilfoveni: 17 decembrie 2016, FC Voluntari - CFR Cluj 2-1. Au urmat șapte victorii consecutive ale ardelenilor, printre care şi cea din ultima întâlnire din campionat, 25 octombrie 2020, FC Voluntari - CFR Cluj 0-1 (gol înscris de Cătălin Itu).