Liga 3 | Dunărea, victorie chinuită!

Dunărea și LPS HD Clinceni s-au întâlnit în premieră în această după-amiază la Călărași, duelul fiind o restanță din prima etapă.

Ilfovenii au început bine, trecându-și în primele 10 minute cel puțin 3 mari ocazii. Jocul se echilibrează încet – încet iar în minutul 30, Dunărea deschide scorul prin Băceanu care fructifică o pasă excelentă primită de la V. Andrei. Prima parte se încheie cu avantajul fragil al galben-albaștrilor care s-au văzut egalați în minutul 47. LPS Clinceni a beneficiat de un penalty transformat de Ioniță.

Dunărea trece din nou la timonă în minutul 61, Bodo Kanda care chiar a muncit în acest joc schimbă tabela: 2-1!

Oaspeții rămân în 10 însă asta nu-i oprește să restabilească egalitatea 5 minute mai târziu prin același Ioniță care l-a surprins pe Costache cu un șut plasat, pe jos, din afara suprafeței de pedeapsă.

Dunărea reia atacurile și reușește desprinderea în minutul 85 prin nou-intratul L. Chiriță care a înscris din apropiere la capătul unei faze create de Kanda.

Cu cele 3 puncte muncite obținute astăzi, Dunărea urcă pe 2 la egalitate cu CS Afumați (7, fiecare), echipă cu care se va afla sâmbătă față în față în cadrul rundei a 4-a.

Dunărea Călărași – LPS HD Clinceni 3-2

Au marcat: R. Băceanu (30), B. Kanda (61), L. Chiriță (85) / Ioniță (47 – pen., 66)

Dunărea: 1. Al. Costache – 3. E. Țenea, 22. B. Vișan, 24. B. Manole, 5. M. Apostol – 8. S. Chirică – 11. B. Kanda, 10. V. Andrei, 15. R. Coman, 20. A. Vîlea – 14. R. Băceanu.

Rezerve: 99. O. Ivan – 9. L. Chiriță, 21. Al. Stefanov, 6. M. Drăghici, 17. M. Lupu,4. Al. Sîrbu, 19. D. Dragnea, 23. J. Nwankwo, 16. A. Cârstocea.