Liga a 4-a / Ce repriză magică: Venus – ACSM Olteniţa 4-0!

Cele mai bune două echipe ale momentului în liga a 4-a, Venus şi ACSM Olteniţa şi-au dat întâlnire, sâmbătă, la Independenţa, într-un duel pe care nu-l vom uita prea curând.

Partida s-a decis practic în prima repriză, gazdele bifând 45 de minute de excepţie. În minutul 10, gazdele au deschis scorul prin C. Alexe însă Venus nu şi-a oprit deloc motoarele. În minutul 31, Emil Ducu Ninu marchează pentru 2-0, transformând cu precizie o lovitură de la 11 metri acordată corect de centralul Marius Leca ca urmare a unui henţ. Două minute mai târziu, o nouă porţie de bucurie gustată de gazde după reuşita semnată de C. Chiriţă care duce scorul la 3-0! Venus a mai muşcat o dată din adversar, Marius Ene marcând pentru 4-0 în minutul 38. Oaspeţii au încercat în zadar să pună în dificultate defensiva gazdelor în frunte cu portarul L. Marin însă fără succes.

În partea a doua, partida n-a mai fost atât de animată, Olteniţa a atacat mai mult însă haotic şi fără nicio concretizare pe tabelă, în schimb Venus preferând să contraatace ori de câte ori i s-a ivit ocazia.

Victoria e fără dubii. Venus a fost extrem de eficientă în atac, transformând în gol aproape fiecare ocazie avută.

Cu 9 victorii şi o remiză, echipa antrenată de Ilie Zeciu s-a aşezat confortabil în fotoliul de lider, anunţând o nouă hegemonie în campionatul judeţean.

În ciuda eşecului usturător, Olteniţa rămâne pe 2 şi cel mai probabil acolo va rămâne mult timp de-acum încolo. Are potenţial şi în mod sigur se va redresa rapid după duşul rece de la Independenţa.

Venus Independenţa – ACSM Olteniţa 4-0

Au marcat: Constantin Alexe (10), Emil Ducu Ninu (31 – pen.), Cristian Chiriţă (33), Marius Ene (38)

Venus: 1. Laurenţiu Marin – 19. Laurenţiu Venţer, 3. Gabriel Chiva, 4. Florin Dumitru, 14. Ene Marius – 6. Vlăduţ Minea (18. Alexandru Ion, 85’), 7. Constantin Alexe, 19. Emil Ducu Ninu, 15. Ionuţ Andrei (13. Alexandru Zane, 67’) – 10. Cristian Chiriţă (5. Răzvan Dumitrică, 60’), 11. Alin Zaharia. Rezerve: 12. Tudor Dezmirean – 16. Mihai Pristolian

Antrenor: Ilie Zeciu

ACSM: 1. Iulian Manea – 15. Valentin Crăciun, 3. Emil Lambă, 13. Bogdan Constantin, 18. Marian Stoica, 11. Răzvan Udrea, 17. Fănel Porumbel (16. George Eftene, 75’), 8. Silviu Rotaru, 9. Alberto Stancu (19. Alexandru Udrişte, 60’), 7. Ioan Mitran, 10. Lucian Pintea. Rezerve: 34. Andrei Ştefan – 12. Sorin Budeanu, 20. Răzvan Huzuneanu.

Antrenor: Răzvan Huzuneanu

Au arbitrat: Marius Leca – Ştefan Tudor, Robert Cârlea

Observator: Iulian Bobeică

Cartonaşe galbene: G. Chiva (28), M. Ene (55), E. Ducu Ninu (68) / R. Udrea (22), F. Porumbel (29), Al. Stancu (55)