Liga a 3-a / Egal în derby-ul de la Borcea. Modelu, învinsă la Slobozia

Sâmbătă au avut loc 7 partide din cadrul etapei a 2-a, în Seria a 2-a a ligii a 3-a.

Borcea a găzduit primul derby „judeţean”, Agricola vs. Mostiştea Ulmu. După o primă parte albă, Borcea deschide scorul prin Zainea la 3 minute de la reluare. Tot el măreşte diferenţa la 2 goluri în minutul 65, provocând ceva panică în tabăra Mostiştei. Oaspeţii revin în joc odată cu golul semnat de Costin Lazăr în minutul 72, reuşind chiar să egaleze în minutul 80 prin atacantul Andrei Truţă. Partida se încheie 2-2, spre nemulţumirea gazdelor.

După 2 etape, Agricola e pe 9 cu 2 puncte (4-4) iar Mostiştea păe 11 cu 1 punct (2-3).

Înainte Modelu a rezistat la Slobozia doar o oră. În minutul 60, Moldovan a deschis scorul pentru Unirea, gazdele punctând pentru a doua oară în minutul 75 prin Năstase. Modelu cedează cu 2-0 şi se aşteaptă la o nouă confruntare dificilă, acasă cu CS Afumaţi. Cu 1 punct şi un golaveraj negativ, 3-5, Înainte ocupă locul 12.

Îbn top conduc Metalul Buzău, SC Popeşti Leordeni, Unirea Slobozia şi CS Afumaţi, toate cu câte 6 puncte dar departajate de golaveraj.