Liga a 3-a / Mostiştea, prima victorie a sezonului!

După ce în primele două etape  a bifat o înfrângere şi un egal, Mostiştea Ulmu a spart gheaţa obţinând sâmbătă, pe teren propriu prima victorie din acest sezon. Echipa antrenată de Mihai Ionescu a dispus cu 4-1 de CS Medigidia. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 15 prin Coman, Mostiştea egalând în minutul 39 după reuşita spectaculoasă a lui Valentin Andrei. Gazdele sunt pe val şi două minute mai târziu trec la conducere după golul de generic semnat de Silviu Radu. Mostiştea putea intra la pauză cu un avantaj de 2 goluri însă a ratat lovitura de la 11 metri primită spre finalul primei părţi.

Partea e doua e controlată tot de gazde care reuşesc să se desprindă spre finalul reprizei. Alexandru Mihai înscrie pentru 3-a în minutul 89 iar Valentin Andrei şi-a trecut în cont dubla după golul marcat în al 5-lea minut al prelungirilor.

Antrenorul Mihai Ionescu a mizat pe: 31. Dan Isvoranu – 19. Valentin Andrei, 20. Daniel Bonteanu, 17. Alex. Caragea, 5. Mădălin Dinu, 2. Nicuşor Filip, 22. Iulian Ilie, 7. Silviu Radu, 10. Nicuşor Romanescu, 6. Sorin Tăbăcariu, 9. Andrei Truţă. Rezerve: 1. Dragoş Traşcă – 11. Saron Chirică, 16. Alexandru Gheorghe, 8. Alexandru Mihai, 4. Valentin Radu, 13. Andrei Suciu, 18. Mihai Porumb.

Cu 4 puncte, Mostşitea e pe 8 şi va juca vinerea viitoare, de la ora 17.00 în deplasare cu Dacia Unirea Brăila.

Înainte a terminat în schimb la egalitatea partida de la Modelu cu CS Afumaţi, score 1-1. Alex. Mitu a deschis scorul în min. 9, ilfovenii egalând în min. 80 prin Neamţu.

Modelenii se află pe 13 cu 2 puncte iar sâmbăta viitoare vor juca în deplasare cu Agricola Borcea care a stat. Partida cu CS Podeidon 2 Mai Limanu a fost amânată deoarece echipa gazdă are trei jucători convocaţi la echipa de fotbal pe plajă a României.

Etapa a 3-a / Rezultate

FCSB 2 - Dacia Unirea Brăila    2-1

Înainte Modelu - CS Afumaţi     1-1

Au marcat: Alexandru Mitu (9) / Ionuţ Neamţu (80)

Metalul Buzău - CS Tunari    0-1

Recolta Gheorghe Doja - Viitorul Ianca    0-1

Mostiştea Ulmu - CS Medgidia    4-1

Au marcat: Valentin Andrei (39, 90+5), Silviu Radu (41), Alexandru Mihai (89) / Constantin Coman (15)

SC Popeşti Leordeni - Unirea Slobozia    0-0

CS Făurei - Axiopolis Sport Cernavodă     3-0

Echipa oaspete a avut viză medicală doar pentru nouă jucători, nedorind să joace.

Podeidon 2 Mai Limanu - Agricola Borcea / amânat deoarece echipa gazdă are trei jucători convocaţi la echipa de fotbal pe plajă a României.

Top 3 Seria a 2-a: 1. SC Popeşti Leordeni – 7 puncte (7-1); 2. Unirea Slobozia – 7 puncte (6-1); 3. CS Afumaţi – 7 puncte (4-1)