Liga a 2-a / Victorie muncită care ne-a dus pe podium: Pandurii – Dunărea 1-2!

Liga a 2-a / Victorie muncită care ne-a dus pe podium: Pandurii – Dunărea 1-2!

Dunărea continuă seria jocurilor fără înfrângere. Ba mai mult, elevii lui Cristi Pustai au bifat sâmbătă a doua victorie consecutivă câștigând la Tg. Jiu în fața celor de la Pandurii cu 2-1.

Gazdele au rezistat mai bine de o jumătate de oră. Mai exact în minutul 36, Aldescu a fost nevoit să scoată mingea din plasă după reușita semnată de Marius Fotescu. Pandurii ratează o bună ocazie în finalul primei părți, Dodoi executând destul de bine o lovitură liberă de la peste 20 de metri însă Krell, pe fază, respinge peste poartă.

În partea secundă, Pustai mută inspirat introducându-l în teren în minutul 62 în locul lui Bedea pe Mădălin Calu care înscrie 5 minute mai târziu.

Pandurii reduc din diferență în minutul 76 prin Dodoi, rezultat care se va menține pe tabelă până la final. Cu cele 3 puncte câștigate în inima Gorjului, Dunărea urcă pe 2, totalizând după 10 partide jucate, nu mai puțin de 20 de puncte, cu 2 mai puține decât prima clasată, U Craiova 1948.

Etapa viitoare, Dunărea va juca acasă cu Turris Turnu Măgurele (0-0, acasă cu FK Csikszereda), meciul fiind programat vineri, 13 noiembrie, în nocturnă.

Pandurii Tg. Jiu – Dunărea Călărași 1-2

Au marcat: Gabriel Dodoi (76) / Marius Fotescu (36), Mădălin Calu (67)

Pandurii: 1. Marius Aldescu – 4. Ludovic Erhard, 27. Claudiu Moisie, 9. Sebastian Velcotă (10. Cătălin Vaida, 71’), 17. Constantin Grecu, 26. Dieu Luzemo (11. Rafal Zaborowski, 55’), 15. Prince Buaben, 8. Martin Remacle, 6. Nicolae Cotolan (24. Keimus Bunga, 55’), 25. Gabriel Dodoi, 16. Felipe Acosta.

Rezerve: 12. Alexandru Oprița – 22. Alexandru Vasilescu, 19. Horațiu Peia, 13. Marian Habet, 20. Alexandru Cuțitoiu, 3. Andrei Gal

Antrenor: Alexandru Cojocaru

Dunărea: 1. Stefan Krell – 22. Ionuț Sîrbu, 6. Kamil Wiktorski, 14. Ariel Lopez, 18. Robert Sălceanu – 11. Sandro Djuric, 4. Adrian Bedea (21. Mădălin Calu, 62’) – 7. Mădălin Tudoran, 8. Marius Fotescu (3. Ionuț Țenea, 80’), 70. Alexandru Ciucur – 19. Valentin Alexandru (26. Cristian Bud, 60’).

Rezerve: 12. Răzvan Began – 28. Andrei Rus, 20. Bogdan Șandru, 2. Andrei Mihăiescu, 10. Adrian Zaluschi, 27. Teodor Caragea.

Antrenor: Cristian Pustai

Au arbitrat: Vladimir Andrei Nagy (Măhăceni – Alba) - George Turcu (Bucureşti) și Răzvan Mihai Dobre (Şotânga – Dâmboviţa); Rezervă: Ionela Alina Peşu (Craiova)

Observatori: Zaharia Ciev (Timişoara) și Cristian Petrean (Hunedoara).

Etapa a 11-a

Petrolul Ploiești – FC Rapid 2-0

Au marcat: V. Buhăescu (7), M. Botic (90+2)

SCM Gloria – Fotbal C. Recea (nu se dispută)

Metaloglobus – Viitorul Pandurii 1-2

Au marcat: Ov. Herea (36 – pen.) / D. Paraschiv (26), Al. Bădăuță (29)

Pandurii Tg. Jiu – Dunărea Călărași 1-2

Au marcat: G. Dodoi (76) / M. Fotescu (36), M. Calu (67)

Turris Turnu Măgurele – FK Csikszereda 0-0

Concordia Chiajna – Ripensia Timișoara 0-1

A marcat: N. Lalic (49)

CS Mioveni – CSM Reșița 1-0

A marcat: B. Rusu (21 – pen.)

ASU Poli Timișoara – U Craiova 1948 0-0

Marți, 10 noiembrie, ora 19.30

Universitatea Cluj – Farul Constanța

Miercuri, 18 noiembrie, ora 14.00

Unirea Slobozia – CSM Slatina

Clasament

  1. U Craiova 1948       10   6   4   0   22-9   22
  2. Dunărea Călăraşi     10 6   2   2   15-10 20
  3. ASU Poli Timişoara 11   5   5   1   11-7   20
  4. Metaloglobus         11   5   4   2   14-8   19
  5. Petrolul Ploieşti       10   5   2   3   18-8   17
  6. Universitatea Cluj     9   5   2   2   13-6   17
  7. CS Mioveni              11   4   5   2     8-4   17
  8. Farul Constanţa       10   5   2   3   13-11 17
  9. Turris Tr. Măgurele 11   4   4   3   20-15 16
  10. Gloria Buzău           10   4   3   3   12-9   15
  11. Ripensia Timişoara 10   5   0   6   12-19 15
  12. Unirea Slobozia   10   4   2   4   12-13 14
  13. Viitorul Pandurii       9   4   1   4   16-17 13
  14. FC Rapid                 9 4   1   4 14-17 13
  15. FK Csikszereda       9   3   2   4     9-9   11
  16. Concordia Chiajna 10 2   3   5   15-15   9
  17. Fotbal C. Recea       9   2   2   5   15-21   8
  18. CSM Reşiţa               9 2   2   5    4-14  8
  19. CSM Slatina               9 2   1   6     7-13   7
  20. Aerostar Bacău         9   1 1   7   8-15   4
  21. Pandurii Tg. Jiu      10   1   0  9   6-24 3

Restanțe

Miercuri, 11 noiembrie, ora 14.00

Et. 10: CSM Reșița – Concordia Chiajna

Et. 10: FK Csikszereda – Pandurii Tg. Jiu

Miercuri, 18 noiembrie, ora 14.00

Et. 10: FC Rapid – Universitatea Cluj

Etapa a 12-a

Vineri, 13 noiembrie, ora 19.30

Dunărea Călărași – Turris Tr. Măgurele

Sâmbătă, 14 noiembrie, ora 11.00

Ripensia Timișoara – CS Mioveni

FK Csikszereda – Concordia Chiajna

Viitorul Pandurii – Pandurii Tg. Jiu

CSM Slatina – Metaloglobus

Fotbal Comuna Recea – Unirea Slobozia

Sâmbătă, 14 noiembrie, ora 14.30

CSM Reșița – Universitatea Cluj

Duminică, 15 noiembrie, oraq 14.30

FC Rapid – Farul Constanța

Duminică, 15 noiembrie, ora 19.00

U Craiova 1948 – SCM Gloria Buzău

Miercuri, 18 noiembrie, ora 19.00

Petrolul Ploiești – Aerostar Bacău