În ultima zi de octombrie sunt programate 5 partide din cadrul rundei a 10-a a ligii a 2-a. De la ora 11.00, arena Ion Comșa va găzdui duelul dintre Dunărea și Metaloglobus București, ce va fi arbitrat la centru de gălățeanul, Eduard Ioniță. Ajutoarele sale sunt Nicușor Marin (Suseni – Argeș) și Răzvan Tudor (Craiova). Rezervă este Mădălin Marinescu (București). Observatori au fost desemnați Zoltan Tamas (Odorheiu Secuiesc) și Lucian Cârjă (Constanța).
Înaintea startului, oaspeții ocupă locul 2 cu 19 puncte, obținând în cele 9 partide jucate 5 victorii și 4 egaluri (golaveraj 13-5). Dunărea e pe 8 cu 14 puncte, bilanțul la capătul primelor 8 partide fiind: 4 victorii, 2 egaluri și 2 eșecuri (golaveraj 12-9).
Ultima confruntare dintre cele două viitoare rivale s-a consumat la Călărași pe 23 noiembrie 2019, Dunărea câștigând cu 3-1, grație reușitelor semnate de G. Honciu (49, 54) și S. Ekollo (59). Metaloglobus a ripostat prin Ov. Herea care a transformat o lovitură de la 11 metri în min. 28.
În runda precedentă, echipa noastră a remizat la Slobozia cu Unirea, scor 2-2 în vreme ce Metaloglobus s-a impus acasă în fața celor de la FK Csikszereda cu 2-1.
Dunărea vs. Metaloglobus / Rezultate
Ediția 2019-2020
23.11.2019 Dunărea – Metaloglobus 3-1
Ediția 2017-2018
02.06.2018 Metaloglobus – Dunărea 0-2
25.11.2017 Dunărea – Metaloglobus 1-0
Ediția 2014-2015
24.04.2015 Metaloglobus – Dunărea 3-1
17.10.2014 Dunărea – Metaloglobus 5-0
Ediția 2012-2013
24.05.2023 Dunărea – Metaloglobus 3-2
16.11.2012 Metaloglobus – Dunărea 4-2
Etapa a 10-a
Sâmbătă, 31 octombrie, ora 11.00
Riopensia Timișoara – Turris Turnu Măgurele
FK Csikszereda – Pandurii Tg. Jiu (nu se dispută)
Dunărea Călărași – Metaloglobus
Viitorul Pandurii – Unirea Slobozia
CSM Slatina – SCM Gloria Buzău
Fotbal Comuna Recea – ASU Poli Timișoara
Duminică, 1 noiembrie, ora 11.30
Farul Constanța – CS Mioveni
Luni, 2 noiembrie, ora 18.00
FC Rapid – Universitatea Cluj
Marți, 3 noiembrie, ora 17.00
U Craiova 1948 – Aerostar Bacău
Miercuri, 11 noiembrie, ora 14.00
CSM Reșița – Concordia Chiajna
Clasament
- U Craiova 1948 8 6 2 0 22-9 20
- Metaloglobus 9 5 4 0 13-5 19
- ASU Poli Timişoara 9 5 3 1 8-4 18
- Universitatea Cluj 9 5 2 2 13-6 17
- Farul Constanţa 9 5 1 3 12-10 16
- Turris Tr. Măgurele 9 4 3 2 18-11 15
- Petrolul Ploieşti 9 4 2 3 16-8 14
- Dunărea Călăraşi 8 4 2 2 12-9 14
- Unirea Slobozia 9 4 2 3 11-10 14
- CS Mioveni 9 3 4 2 6-3 13
- FC Rapid 8 4 1 3 14-15 13
- FK Csikszereda 8 3 1 4 9-9 10
- Concordia Chiajna 9 2 3 4 15-14 9
- Gloria Buzău 8 2 3 3 8-8 9
- Ripensia Timişoara 8 3 0 6 7-17 9
- CSM Reşiţa 8 2 2 4 4-13 8
- Viitorul Pandurii 6 2 1 3 10-13 7
- CSM Slatina 8 2 1 5 7-11 7
- Fotbal C. Recea 8 2 1 5 12-18 7
- Aerostar Bacău 8 1 0 7 8-15 3
- Pandurii Tg. Jiu 9 1 0 8 5-22 3