Liga a 2-a / Et. 10: Punctele rămân la Călărași: Dunărea – Metaloglobus 1-0!

Liga a 2-a / Et. 10: Punctele rămân la Călărași: Dunărea – Metaloglobus 1-0!

După 2 remize la rând, ambele în deplasare, Dunărea a câștigat sâmbătă partida cu ocupanta locului 2, Metaloglobus București, din cadrul rundei a 10-a a noului sezon al ligii a 2-a. “Galben-albaștrii” s-au impus la limită, 1-0, ca urmare a golului marcat în partea a doua de Valentin Alexandru (62). A fost cea de-a 4-a victorie consecutivă obținută în fața bucureștenilor, în ultimele sezoane!

Cu 17 puncte strânse, Dunărea urcă 3 poziții în clasament până pe 5. Sâmbăta viitoare, echipa noastră se va deplasa la Tg. Jiu pentru duelul cu ultima clasată, Pandurii.

Dunărea Călărași – Metaloglobus București 1-0

A marcat: Valentin Alexandru (62)

Dunărea: 1. Stefan Krell – 22. Ionuț Sîrbu, 20. Bogdan Șandru, 6. Kamil Wiktorski, 18. Robert Sălceanu – 4. Adrian Bedea (21. Mădălin Calu, 56’), 14. Ariel Lopez – 7. Mădălin Tudoran, 11. Sandro Djuric, 70. Alexandru Ciucur – 19. Valentin Alexandru.

Rezerve: 12. Răzvan Began – 28. Andrei Rus, 26. Cristian Bud, 8. Marius Fotescu, 3. Ionuț Țenea, 2. Andrei Mihăiescu, 10. Adrian Zaluschi, 27. Teodor Caragea.

Antrenor: Cristian Pustai

Metaloglobus: 1. George Gavrilaș – 25. Lucian Cazan, 24. Iulian Ciubotaru, 4. George Caramalău, 13. Andrei Sava, 14. Mino Sota, 8. Andrei Lungu (21. Raul Gavîrliță, 65’), 17. Alexandru Ciocâlteu (22. Eduard Vraciu, 26’), 23. Andrei Florescu, 10. Claudiu Herea, 11. Ovidiu Herea.

Rezerve: 34. Cristian Nedelcovici – 6. Daniel Lung, 29. Ionuț Puțaru, 9. Omar Kassabji, 28. Radu Chiriac, 19. Abdul Gafaru, 20. Mihai Șandru

Antrenor: Gabriel Manu

Au arbitrat: Eduard Ioniță (Galaţi) - Nicușor Marin (Suseni – Argeş) și Răzvan Claudiu Tudor (Craiova); Rezerve: Mădălin Marinescu (Bucureşti);

Observatori: Zoltan Tamaş (Odorheiu Secuiesc) și Lucian Cârjă (Constanţa).

Etapa a 10-a

Ripensia Timișoara – Turris Turnu Măgurele 4-2

Au marcat: D. Țieranu (28), N. Sokovic (43), D. Golda (66), T. Călin (82-pen.) / Fl. Haită (61), Ad. Voicu (69-pen.)

FK Csikszereda – Pandurii Tg. Jiu (nu se dispută)

Dunărea Călărași – Metaloglobus 1-0

A marcat: V. Alexandru (62)

Viitorul Pandurii – Unirea Slobozia 3-1

Au marcat: A. Ludușan (45+1), D. Buia (59-pen.), A. Dragu (72) / Cr. Ene (9)

CSM Slatina – SCM Gloria Buzău 0-2

Au marcat: C. Tucaliuc (47), G. Nedelea (75)

Fotbal Comuna Recea – ASU Poli Timișoara 3-3

Au marcat: A. Văsălie (5), A. Bakmaz (26), R. Rus (38) / G. Oiță (8-aut.), S. Plazonja (43), A. Ignea (59)

Duminică, 1 noiembrie, ora 11.30

Farul Constanța – CS Mioveni

Luni, 2 noiembrie, ora 18.00

FC Rapid – Universitatea Cluj

Marți, 3 noiembrie, ora 17.00

U Craiova 1948 – Aerostar Bacău

Miercuri, 11 noiembrie, ora 14.00

CSM Reșița – Concordia Chiajna

 

Clasament

  1. U Craiova 1948         8   6   2   0   22-9   20
  2. Metaloglobus           10   5   4   1   13-6   19
  3. ASU Poli Timişoara 10   5   4   1   11-7   19
  4. Universitatea Cluj     9   5   2   2   13-6   17
  5. Dunărea Călăraşi       9   5   2   2   13-9   17
  6. Farul Constanţa         9   5   1   3   12-10 16
  7. Turris Tr. Măgurele 10   4   3 3   20-15 15
  8. Petrolul Ploieşti         9   4   2   3   16-8   14
  9. Unirea Slobozia       10   4   2   4   12-13 14
  10. CS Mioveni               9   3   4   2     6-3   13
  11. FC Rapid                 8 4   1   3 14-15 13
  12. Gloria Buzău             9   3   3   3   10-8   12
  13. Ripensia Timişoara 9   4   0   6   11-19 12
  14. FK Csikszereda         8   3   1   4     9-9   10
  15. Viitorul Pandurii       7   3   1   3   13-14 10
  16. Concordia Chiajna   9   2   3   4   15-14   9
  17. Fotbal C. Recea       9   2   2   5   15-21   8
  18. CSM Reşiţa               8 2   2   4   4-13   8
  19. CSM Slatina               9   2   1   6     7-13   7
  20. Aerostar Bacău         8   1 0   7   8-15   3
  21. Pandurii Tg. Jiu        9   1   0  8   5-22   3

Etapa a 11-a

Vineri, 6 noiembrie, ora 19.00

Petrolul Ploiești – FC Rapid

Sâmbătă, 7 noiembrie, ora 11.00

SCM Gloria – Fotbal C. Recea

Unirea Slobozia – CSM Slatina

Metaloglobus – Viitorul Pandurii

Pandurii Tg. Jiu – Dunărea Călărași

Turris Turnu Măgurele – FK Csikszereda

Concordia Chiajna – Ripensia Timișoara

CS Mioveni – CSM Reșița

Marți, 10 noiembrie, ora 19.30

Universitatea Cluj – Farul Constanța