Liga a 2-a / Cu emoții dar meritat: Dunărea – Aerostar 3-2!

Mulți își imaginau că după victoria de la Ploiești în fața Petrolului, Dunărea va avea o misiune facilă în fața moldovenilor de la Aerostar Bacău. Aflată undeva în subsolul clasamentului, Aerostar n-a venit în excursie la Călărași. Și-a vândut scump pielea fiind la 8 minute distanță de o remiză.

Echipa noastră a început bine, a atacat, și-a masat adversarul în jumătatea sa reușind să deschidă și scorul în minutul 21 prin George Tudoran. Bucuria avea să reziste doar 6 minute, Vraciu egalând după un atac ceva mai “ascuțit” al oaspeților.

Oaspeții prind curaj reușind preț de vreo 10-12 minute să pună și probleme defensivei noastre. Dunărea își revine parcă din pumni marcând al doilea gol prin Alin Cârstocea, în minutul 44.

Partea secundă va fi la discreția noastră, spuneau în tribune câțiva suporteri ai Dunării. Din păcate, echipa noastră cedează a doua oară în minutul 54 după o nouă reușită a lui Vraciu.

După gol, oaspeții cedează teren și ușor – ușor, Dunărea pune stăpânire pe joc marcând și golul izbăvitor în minutuil 82 prin Bud care-l înlocuise (inspirată mutare a prof. Pustai!) în minutul 71 pe Vali Alexandru.

Dunărea bifează a 4-a victorie stagională care-o propulseză pe ultima treaptă a podiumului, totalizând 12 puncte. În clasament conduce Craiova cu 14 puncte (doar egal, sâmbătă, la Recea, 3-3 cu Fotbal Comuna Recea). Pe 2 se află FC Rapid, învingătoare vineri seară acasă, cu 4-2 în fața ilfovenilor de la Concordia Chiajna.

Etapa viitoare, Dunărea lui Pustai se duce în Banat pentru meciul cu ASU Poli Timișoara, ocupanta locului 4 cu 11 puncte în cont. Duelul se va desfășura vineri, 9 octombrie, de la ora 19.30 și va fi televizat.

Dunărea CălăraşI – Aerostar Bacău 3-2
Au marcat:
G. Tudoran (21), A. Cârstocea (44), Cr. Bud (82) / C. Vraciu (27, 54)

Dunărea Călărași: 12. Răzvan Began – 22. Ionuț Sîrbu, 20. Bogdan Șandru (cpt.), 6. Kamil Wiktorski, 18. Robert Sălceanu – 70 Alex. Ciucur, 11. Sandro Djuric (28. Andrei Rus, 78’), 17. Alin Cârstocea, 10. Adrian Zaluschi (21. Mădălin Calu, 58’) – 7. George Tudoran (8. Marius Fotescu, 58’), 19. Valentin Alexandru (26. Cristi Bud, 71’)
Rezerve: 33. Ionuț Alexandru – 14. Ariel Lopez, 3. Ionuț Țenea, 2. Andrei Mihăiescu, 73. Charles Acolatse
Antrenor: Cristian Pustai

Aerostar Bacău: 82. Iulian Anca-Trip (cpt.) – 32. Andrei Alecsandru, 14. Yabre Tobasegnou, 4. Marian Moisi, 7. Darius Mureșan (26. Andrei Bobaru, 26’), 17. Bogdan Oteliță, 9. Andrei Gavrilă (10. Mircea Manole, 46’), 98. Horia Ilie, 77. Vlad Danale (29. Ionuț Chirilă, 26’), 16. Patrick Popescu (19. Alex. Zaharia, 46’), 11. Cătălin Vraciu
Rezerve: 89. Lucian Cebotari – 93. Alexandru Zaharia, 70. Alesandro Bobârnac, 24. Filip Belciu, 99. Alex. Tofan
Antrenor: Daniel Munteanu

Au arbitrat: Claudiu Marcu (Constanţa) - Marius Cristian Marchidanu (Brăila) și Erchian Ionus (Medgidia); Rezervă: Vasile Buzea (Bucureşti);

Observatori: Silviu Veronel Ioan (Galaţi) și Costel Petre (Constanţa).

Etapa a 6-a

FC Rapid – Concordia Chiajna 4-2

Au marcat: Șt. Panoiu (32), M. Drăghiceanu (60), P. Goge (69), Ad. Bălan (90+4) / M. Dumitru (12), A. Hergheligiu (44)

Farul Constanţa – Metaloglobus 1-2

Au marcat: S. Măzărache (86) / A. Lungu (15), Cl. Herea (53)

CSM Reşiţa – Unirea Slobozia 0-3

Au marcat: C. Toma (22-pen.), Ad. Moldovan (55), G. Lazăr (64)

Ripensia Timişoara – SCM Gloria Buzău 2-1

Au marcat: M. Ioniță (22-aut.), Vl. Tudorache (48) / C. Stoica (5-pen.)

FK Csikszereda – ASU Poli Timişoara 2-0

Au marcat: A. Meszaros (63, 82)

Dunărea Călăraşi – Aerostar Bacău 3-2

Au marcat: G. Tudoran (21), A. Cârstocea (44), Cr. Bud (82) / C. Vraciu (27, 54)

Viitorul Pandurii – Petrolul Ploieşti 1-1

Au marcat: D. Paraschiv (9) / B. Meijers (27)

Fotbal Comuna Recea – U Craiova 1948 3-3

Au marcat: M. Coman (45+3), A. Luboya (49), R. Rus (33) / Cl. Bălan (26), M. Anghelina (58), V. Munteanu (66)