Dunărea / Dan Alexa: Am luat gol dintr-o lipsă de responsabilitate crasă!

Dunărea a fost foarte aproape de a obţine victoria în partida cu FC Voluntari, desfăşurată sâmbătă la Călăraşi, însă a fost egalată de ilfovenii cu puţin timp înainte de ultimul fluier al centralului Istvan Kovacs. „Galben – albaştrii” au jucat din minutul 87 în 10, Cristi Sârghi fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene. Deja e al 3-lea meci pe care nu-l câştigăm după minutul 90. Astăzi am jucat mai mult de 10 minute în 10 oameni. Deşi aveam improvizaţie cu Sârghi, fundaş dreapta apoi, a trecut apoi Amari şi au venit foarte multe acţiuni pe partea lui pentru că este un jucător care nu a evoluat în poziţia aia. O neatenţie, o lipsă de responsabilitate crasă ne-a costat. Mai erau două minute!” a declarat la conferinţa de presă Dan Alexa care a continuat “A fost un joc în care ştiam ce ne aşteaptă pentru că atunci când joci contra Voluntariului, nu poţi să ai foarte multe situaţii de a înscrie. Era foarte important să aşteptăm momentul nostru care a venit prin golul lui Benzar. Apoi apoi am luat un gol din iresponsabilitate şi la fel ca în alte două jocuri am pierdut 3 puncte în minutul 90.”

După 4 etape desfăşurate în play – out, Dunărea e pe 7 cu 16 puncte la unul distanţă de locul de baraj, ocupat de Hermannstadt care tot sâmbătă a fost învinsă acasă de Politehnica Iaşi cu 1-0.

Runda viitoare, “galben – albaştrii” vor juca în deplasare cu ultima clasată, Concordia Chiajna.