Liga a 3-a / Et. 28: Ploaie acidă de goluri la Borcea!

Cei care au fost prezenţi sâmbătă seară în tribunele arenei din Borcea au plecat acasă mulţumiţi. Au văzut numai puţin de 10 goluri, Agricola impunându-se în derby-ul judeţului cu Înainte Modelu cu 6-4!

Oaspeţii au deschis scorul însă în minutul 17 prin Cristian Vasile doar că bucuria a durat un singur minut, Andrei Moise marcând golul egalizator imediat. Borcea a preluat conducerea în minutul 20 prin Zaina. Până la pauză gazdele mai înscriu două goluri prin Moise (35) şi Zaina (40).

La 5 minute de la reluare, Florea reduce din diferenţă, pe care o reface Gâţă după o oră de joc. „Gaşca” lui Niţoi continuă festivalul golurilor marcând pentru 6-2 în minutul 65 prin Andrei Moise care-şi trece în cont dubla. Cu orgoliul rănit, modelenii revin tardiv pe tabelă marcând alte două goluri în minutele 80 (Florea) şi 85 (D. Gheorghe), curmând astfel dezastrul.

Cu 30 de puncte, Borcea rămâne pe 10 dar scapă definitiv de emoţiile retrogradării. Sâmbăta viitoare, elevii lui Virgil Niţoi vor juca la Cernavodă cu Axiopolis. Înainte nu e în apele sale bifând a patra înfrângere consecutivă. Ultimul succes datează din 12 aprilie, Înainte câştigând acasă, 3-1, duelul cu Sportul Chiscani. Vinerea viitoare la Modelu vine liderul FC Rapid care dacă va învinge astăzi, acasă, pe Unirea Slobozia e virtual promovată în liga 2.

Etapa a 28-a

CS Afumaţi - Axiopolis Sport Cernavodă     2-1

ACSM Olteniţa - CS Tunari    1-2

Au marcat: Alexandru Obreja (50) / Marius Bâtfoi (30, 67)

Agricola Borcea - Înainte Modelu    6-4

Au marcat: Andrei Moise (18, 35, 65), Ionuţ Zaina (20, 40), Daniel Gîţă (60) / Cristian Vasile (17), Florin Florea (50, 80), Daniel Gheorghe (85)

CS Medgidia - SC Popeşti Leordeni     1-0

Sportul Chiscani - FC FCSB 2     1-0

CS Făurei - Delta Dobrogea Tulcea       3-0

Echipa din Tulcea s-a retras din campionat la finalul turului.