Liga a 3-a / Et. 29: Eşec pentru Borcea. Modelenii i-au ţinut în şah pe rapidişti!

În Seria a 2-a, penultima etapă a ligii a 3-a n-a fost scutită de surprize. Înainte a fost la doar câteva secunde distanţă de un egal cu FC Rapid, virtual promovată în L2. Oaspeţii au marcat golul victorie în al 3-lea minut al prelungirilor. Modelenii ocupă locul 7 cu 36 de puncte, poziţie pe care ar putea-o păstra şi la finalul sezonului. Înainte va evolua în ultima etapă la Tunari, meciul fiind programat vineri de la 5 după-amiaza.

Meci cu răsturnări de situaţie la Cernavodă. Agricola a deschis scorul încă din minutul 14 prin Marius Gheorghe însă Axiopolis a egalat în minutul 35 prin fostul fundaş al Dunării şi al Borcei, Constantin Bumbac. Agricola a intrat la pauză cu un avantaj de un gol, marcat de Militaru în minutul 41. În partea a doua, constănţenii s-au dezlănţuit înscriind alte 5 goluri!

Borcea are emoţii pentru ultima etapă, având nevoie de un punct pentru a scăpa defintiv de grijile retrogradării. În ultima etapă, elevii lui Niţoi vor juca acasă cu Progresul Spartac, locul 3 cu 57 de puncte.

Rezultat de palmaresw pentru CSM Olteniţa care s-a impus cu 5-3, în deplasare, în faţa celor de la Sportul Chiscani. Olteniţenii ocupă locul 14, loc retrogradabil. Sâmbătă, olteniţenii vor juca acasă cu Unirea Slobozia.

Din Liga 3 vor retrograda 21 de echipe: ocupantele locurilor 13-16 din fiecare serie și cea mai slabă echipă clasată pe locul 12 din toate cele 5 serii. Se vor avea în vedere doar rezultatele înregistrate cu echipele de pe locurile 1-11.

Etapa a 29-a / Rezultate

Înainte Modelu - Fotbal Club Rapid     2-3

Au marcat: George Dobre (40), Alexandru Mitu (56) / Deivydas Matulevicius (20), Robinho (52), Antonio Sefer (90+3)

FC FCSB 2 - CS Făurei     5-2

Progresul Spartac - CS Afumaţi    2-0

Sportul Chiscani - ACSM Olteniţa   3-5

Au marcat: Claudiu Zaharia (6), Marin Iordache (38), Emanuel Moldoveanu (50 - pen.) / Alexandru Alexa (43, 76), Cosmin Novac (56, 74 - pen.), Alfredo Obreja (86)

Axiopolis Sport Cernavodă - Agricola Borcea    6-2

Au marcat: Constantin Bumbac (35, 58), Alexandru Sârbu (46), Mădălin Anton (62), George Rusu (65), Ciprian Loloţ (90+2) / Marius Gheorghe (14), Victor Militaru (41)

Unirea Slobozia - CS Tunari     2-2

Delta Dobrogea Tulcea - CS Medgidia      0-3

Echipa din Tulcea s-a retras din campionat la finalul turului.