Liga 3 | Dunărea Călărași – Înainte Modelu, capul de afiș al rundei a 5-a!

Arena Ion Comșa va găzdui sâmbătă, 24 septembrie după aproape 8 ani un nou duel Dunărea Călărași – Înainte Modelu, unul din cele două meciuri de referință ale rundei a 5-a.

Dunărea ocupă în acest moment locul 2 cu 8 puncte, în vreme ce modelenii se află pe 4 cu 7 puncte.

Ultima întâlnire direct dintre cele două viitoare rivale s-a consumat pe 30 august la Modelu, în cadrul turului 2 al Cupei României – Betano, Victoria surâzând Dunării cu 2-1. Au înscris atunci Liviu Gheorghe, în minutul 18 pentru Înainte, respectiv Cristian Ivan, în minutul 62 și Valentin Andrei, din penalty în minutul 79 pentru Dunărea.

În campionatul ligii a 3-a, Dunărea și Înainte s-au duelat ultima oară în sezonul 2014-2015 care a coincis la finalul cu promovarea primeia după o pauză de 17 ani în liga a 2-a.

În tur, la Călărași, pe 21 noiembrie 2014, în ultima rundă a turului, Dunărea a câștigat cu 7-0!. În retur, pe 29 mai 2015, Dunărea avea nevoie ca de aer de victorie pentru a promova, cccea s-a și întâmplat odată cu reușita lui Valentin Andrei (fotbalist care joacă în prezent pentru Dunărea!) din minutul 75. Doi jucători care au evoluat în acel meci de infarct evoluează și astăzi în echipa Dunării: Ionuț Țenea și Valentin Andrei.

În runda precedentă, Dunărea a remizat, 0-0, la Ovidiu cu Farul Constanța 2 iar Înainte a trecut acasă de Gloria Albești cu 3-1, grație golurilor marcate în ordine de Daniel Gheorghe (32), Ștefan Istrati (50), Liviu Gheorghe (70).

Celălalt “cap de afiș” al rundei a 5-a are loc la Afumați între ocupanta primului loc, CS Afumați și Recolta Gh. Doja, echipă aflată pe poziția a 3-a.

30.08.2022 Turul 2 Cupa României: Înainte Modelu – Dunărea Călărași 1-2

Au marcat: Liviu Gheorghe (18) / Cristian Ivan (62), Valentin Andrei (79 – penalty)

29.05.2015 Liga 3, et. 26: Înainte Modelu – Dunărea Călărași 0-1

A marcat: Valentin Andrei (75)

Înainte Modelu: Dobre – Antoniev, Nicodim, Matei, Nițescu – Mitrea (Truță 83), Huzuneanu (Calagi 80), Patrianca, Bolat – Tene (M. Ștefan 56), Stavilă (Tănase 85)

Antrenor: Valeriu Petrescu

Dunărea Călărași: G. Popa – I. Țenea, Năstase (Zaharia 60), Bumbac, Botea – M. Tudor, S. Popescu, Chebac, V. Petre (V. Andrei 66) – Luca (Butoi 89), V. Alexandru

Antrenor: Ionel Ganea

21.11.2014 Liga 3, Et. 13 Dunărea Călărași - Înainte Modelu 7-0