FUTSAL / United, victorie în derby-ul cu campioana!

Marţi după-amiază s-a consumat la Galaţi într-o sală goală prima confruntare a super – derby-ului United – Imperial WET Miercurea Ciuc. Victoria a revenit gazdelor care s-au impus cu 2-1. Ciucanii au deschis scorul în minutul 10 şi 4 secunde prin Kusmodi Kacsa, egalarea survenind 14 secunde mai târziu prin Andrian Laşcu. Tot el avea să marcheze şi golul victoriei în minutul 22.

United urcă pe primul loc cu 8 puncte şi va juca pe 21 martie la Timişoara cu Informatica, în runda a 3-a.

Campioana Imperial care a terminat partida fără internaţionalul Savio Valadares, eliminat cu 12 minute înainte de final, se va duela runda viitoare cu Dunărea Călăraşi, pe teren propriu.

Sâmbătă, Şoty&Co au câştigat partida de pe Bega cu Informatica, scor 2-4, ocupând locul 3 în clasament cu 4 puncte.

CS United Galați – Imperial WET Miercurea Ciuc 2-1 (1-1)

Au marcat: A. Lașcu (11, 22) / Küsmödi (11)

UNITED: Grigoraș – Lașcu, Obadă, Tacot, Boșneagă; Păduraru, Burdujel, Crăciun, Cireș, Stoica, Crișan, David

Antrenor: Florin Ignat

IMPERIAL WET: Victor Lopez – Pânzaru, Covaci, Sasse, Hadnagy; Dospinescu, Iszlai, Rakić, Deco, Savio, Fl. Matei, Cr. Matei, Prsić, Küsmödi

Antrenor: Cosmin Gherman

Arbitri: Ovidiu Dan Curta (Târgu Mureș), Marian Ivănescu (București); Ionuț Smeu (Brăila). Observator: Bogdan Sorescu (Pitești)