Liga a 2-a / Rapidul, victorie în derby-ul cu Gloria! Etapa se încheie luni la Constanţa!

De doar 10 minute a avut nevoie Gloria Buzău pentru a deschide scorul în Regie în partida cu Rapid disputată astăzi la prânz. Dragoş Huiban a adus bucria în tabăra buzoienilor care n-a durat decât 8 minute. Cătălin Hlistei a egalat în minutul 18, egalitatea de pe tabelă persistând până în minutul 52. Valentin Munteanu a găsit drumul spre gol, Gloria trecând la timonă. Şase minute mai târziu, Rapid restabileşte egalitatea graţie reuşitei semnate de Marian Drăghiceanu (min. 58). Golul victoriei l-a marcat în minutul 78 Antonio Sefer, Rapid urcând şi un loc în clasament.

Ieri la Mioveni, CS şi Dunărea au încheiat la egalitate 1-1. Runda a 8-a se va încheia luni la Constanţa odată cu finalul duelului Farul – Ripensia.

În clasament conduce Turris cu 22 de puncte, urmată de UTA Arad şi Gloria Buzău, ambele cu câte 16 puncte dar despărţite de golaveraj.

Etapa a 8-a

Univ. Cluj – Petrolul Ploieşti 4-0

Au marcat: Cristian Gavra (51), George Florescu (76), Carol Taub (85), Florin Burghele (90+1)

Sportul Snagov – FK Csikszereda 0-1

A marcat Eder Gongalez (54)

CS Mioveni – Dunărea Călăraşi 1-1

Au marcat: Raul Costin (47) / Ariel Lopez (90+2)

Pandurii Tg. Jiu – UTA Arad 2-5

Au marcat: Patrick Popescu (47), Gabriel Oiţa (68) / Alexandru Ioniţă (15, 17), Ciprian Rus (53, 57), Valentin Buhăcianu (73)

Daco Getica – Metaloglobus 2-3

Au marcat: Robert Neacşu (5), Constantin Dedu (24) / Claudiu Herea (28), Florin Plămadă (84), Daniel Lung (90+2)

Turris Turnu Măgurele – Viitorul Pandurii 2-0

Au marcat: Cristi Ciobanu (12), Silviu Pană (33)

Concordia Chiajna – FC Argeş 1-1

Au marcat: Paul Batin (47) / Vlad Motroc (15)

ASU Poli Timişoara – CSM Reşiţa 0-0

FC Rapid – SCM Gloria Buzău 3-2

Au marcat: Cătălin Hlistei (18), Marian Drăghiceanu (58), Antonio Sefer (78) / Dragoş Huiban (10), Valentin Munteanu (52)