Liga 2 | Et. 7: Eșec sub Tâmpa: FC Brașov – Dunărea Călărași 3-1

Sâmbătă, Dunărea s-a aflat la Brașov pentru partida cu echipa locală, FC, duelul contând pentru runda a 7-a a sezonului regular al ligii a 2-a.

“Galben-albaștrii” care între timp s-au despărțit și de Bogdan Șandru și Bodo Kanda, nemulțumiți de noile praguri salariale impuse de noua conducere, au rezistat 35 de minute după ce Iulian Roșu avea să deschidă scorul în urma unei acțiuni personale. Brașovenii își dublează avantajul 6 minute mai târziu prin Maxim Iurcu care a transformat în gol o “bâlbăială” a defensive noastre.

Dunărea reduce din handicap în primul minut al prelungirilor prin Alex. Nica, atacantul nostrum finalizând cu un șut din 6 metri lateral dreapta la colțul lung.

Intrat pe teren în minutul 69 în locul lui Horia Popa, Vlad Mihalcea stabilește scorul final, 3-1, în minutul 78.

Dunărea bifează a 4-a înfrângere stagională și coboară pe 17 în clasament, totalizând 3 puncte.

Runda viitoare, elevii lui Milea vor juca acasă cu Politehnica Iași, una din performele acestei etape (6-0 în deplasare cu Unirea Constanța!), meciul fiind programat marți, 28 septembrie de la ora 17.00.

Până atunci, Dunărea va evolua și în 16-imile de finală ale Cupei României, în deplasare cu CSM Slatina (liga 3), meciul urmând a se desfășura miercuri, 22 septembrie, de la ora 16.30.

FC Brașov – Dunărea Călărași 3-1

Au marcat: Iulian Roșu (35), Maxim Iurcu (41), Vlad Mihalcea (78) / Alexandru Nica (45+1)

FC Brașov: 12. David Gârniță – 4. Florin Dumbravă, 25. Robert Gherghe, 5. Marius Burlacu, 28. Constantin Vasile, 98. Alexandru Sabău, 24. Iulian Roșu (99. El Azzouzi Zakaria 69’), 17. Horia Popa (10. Vlad Mihalcea, 69’), 16. Dragoș Cheleș (22. Răzvan Iorga, 34’), 33. Maxim Iurcu, 18. Alexandru Negrean (23. Andrei Lascu, 81’).

Rezerve: 1. Cezar Lungu – 2. Rareș Sburlea, 97. Dan Panait, 8. Gheorghe Anton, 9. Marian Codrea.

Antrenor: Stan Ilie

Dunărea: 33. Albert Popa – 17. Daniel Filip, 3. Ionuț Țenea, 6. Marius Leca, 18. Robert Sălceanu, 20. Dragoș Grigore (11. Sorin Mănăilă, 46’), 9. Leonard Boiangiu – 10. Alex. Stoica (5. Costel Avram, 54’), 8. Robert Ivan (14. Alex. Popescu, 35’), 21. Andrei Moise (90. Elijah Seymour, 72’) – Alex. Nica (70. Mădălin Calu, 72’).

Rezerve: 1. Alex Costache, 12. Alex. Achiriloaiei – 27. Teodor Caragea, 7. Luca Tache.

Antrenor: Marius Milea.

Arbitri: Andrei Baciu (Botoşani) - Andrei Alexandru Roman (Târgu Neamţ) și Iulian Cătălin Brînză (Botoşani); Rezervă: Sergiu Anton (Bucureşti);

Observatori: Ioan Mureșan (Timişoara) și Horaţiu Stănescu (Craiova).

Etapa 7

Concordia Chiajna – Unirea Slobozia 1-1

Au marcat: A. Marc (90+2) / R. Mustacă (84)

Petrolul – Ripensia Timișoara 2-0

Au marcat: A. Vajushi (11), M. Bratu (42)

Au marcat: I. Roșu (35), M. Iurcu (41), Vl.ș Mihalcea (78) / Al. Nica (45+1)

Astra – Unirea Dej 0-2

Au marcat: Al. Militaru (21), Al. Cocian (84)

Hermannstadt – Dacia Unirea Brăila 6-0

Au marcat: V. Buhăcianu (37, 70), S. Balaure (48, 90+2), C. Popescu (67), A. Sîntean (83)

FC Buzău – Metaloglobus 4-1

Au marcat: A. Cârstocea (9, 41), Cr. Ciobanu (57 – pen.), Al. Neacșu (90) / Ov. Herea (69)

Unirea Constanța – Politehnica Iași 0-6

Au macarcat: S. Camara (16), Al. Stan (35 – pen.), A. Istrate (54), B. Torres (64), R. Asăvoaiei (88), Al. Aftanache (90)

Politehnica Timișoara – FK Csikszereda 1-2

Au marcat: C. Bîrnoi (1) / L. Kovacs (11), D. Bor (89)