Dunărea / Şase noutăţi în prima etapă din 2019

După o campanie de achiziţii destul de activă, derulată în pauza de iarnă (12 fotbalişti veniţi / 17 plecaţi), antrenorul Dan Alexa a propus 6 noutăţi pentru prima etapă din 2019. În partida cu FCSB, din cadrul rundei a 22-a, Alexa i-a utilizat încă din primul minut pe portarul, Nicolai Calancea, fundaşii, Ştefan Vlădoiu, Srgian Luchin (foto) şi Selim Ben Djemia şi mijlocaşii, Najib Ammari şi Albel Hakim Omrani, ultimul intrând pe teren în partea a doua. Dintre aceştia doar Omrani n-a mai evoluat vreodată în liga I! Pe foaia de rezerve au mai figurat fundaşul, Cristian Sîrghi şi mijlocaşul, Conor Henderson.

Nicolai Calancea (04.03.1986). Integralist. A jucat ultima oară în liga I pe 2 aprilie 2018 în partida U Craiova – FC Viitorul.

Ştefan Vlădoiu (28.12.1998). Integralist. A evoluat ultima oară în L1, pe 6 august 2016, în jocul Astra  Giurgiu – CS U Craiova, scor 1-2.

Srgian Luchin (04.03.1986). Integralist. A evoluat ultima oară în L1 pe 17 decembrie 2018 în duelul FC Viitorul – CFR Cluj, scor 0-1.

Selim Ben Djemia (Franţa / Tunisia: 29.01.1989). Titular, a fost înlocuit în minutul 65. A evoluat ultima oară în L1 pe 1 octombrie 2012 în partida Ceahlăul Piatra Neamţ – Astra Ploieşti.

Najib Ammari (Franţa / Algeria: 10.04.1992). Titular. Înlocuit în minutul 75. A evoluat ultima oară în L1 pe 2 mai 2014 în partida CFR Cluj – Concordia Chiajna, scor 1-1.

Abdel Hakim Omrani (Franţa / Algeria: 18.02.1991). A intrat în teren în minutul 65. N-a mai evoluat în liga I.

Dunărea: 33. Nicolai Calancea28. Ştefan Vlădoiu, 17. Alin Dobrosavlevici (cpt.), 24. Srgian Luchin, 4. Selim Ben Djemia (6. Abdel Hakim Omrani, 65’) – 55. Alexandru Bourceanu (5. Gabriel Simion, 59’), 89. Georgian Honciu - 7. Aymen Souda, 9. Najib Ammari (22. Alexandru Munteanu, 75’), 27. Gaston Mendy –29. Mediop Ndiaye.

Rezerve: 12 Gabriel Popa – 3. Cristian Sîrghi, 44. Conor Henderson, 10. Valentin Munteanu.