Liga 2 | Am pierdut pe mâna noastră: Dunărea – Poli Iași 2-3!

Ultimul meci al rundei a 8-a s-a desfășurat marți după-amiază la Călărași, Dunărea întâlnind fosta formație de L1, Politehnica Iași.

Mult mai articulată, chiar proaspătă și dispusă la efort, Dunărea a început în forță ratând o bună oportunitate în min. 3 prin Alex Stoica, șutul său trecând puțin pe lângă bara din dreapta portarului ieșean.

Oaspeții, așa cum au și declarat în preziua meciului, au venit la Călărași cu gândul la victorie, norocul surâzându-le în minutul 34 când au primit un cadou din partea lui Bogdan Matei, masivul nostru fundaș central înscriind cu capul în propria-i poartă!

Bucuria elevilor lui Costel Enache a durat mai puțin de 2 minute, Andrei Moise egalând în min. 36. Băieții noștri nu reduc motoarele trecând la timonă în minutul 42 după reușita în premieră în L2 a lui Leo Boiangiu.

Dunărea intră la pauză în avantaj lăsând impresia totuși că e capabilă măcar să păstreze diferența

În partea a doua, desfășurată în nocturnă, lipsa de experiență a multor “galben-albaștri” ;i-a ar[tat colții, lucru de care au profitat din plin adversarii noștri. Grecul Chatziterzoglou egalează în minutul 54 speculând o eroare a defensivei noastre.

În minutul 73, o fază de pomină. Nica scapă în careu și preia mingea în fața lui Cană și Popescu, portarul respinge balonul în lateral și apoi se ciocnește de atacantul nostru. Centrul gălățean arată punctul cu var spre stupefacția ieșinilor. Costel Enache mai avea puțin și-o lua razna! În cele din urmă lovitura de pedeapsă se transformă în aut de poartă, după ce a intervenit ca musca-n lapte tușierul Ionuț Neacșu.

Poli Iași reușește până la urmă să-și îndeplinească obiectivul marcând pentru 2-3 în minutul 89 prin Camara care a reluat cu capul din mijlocul careului, total nemarcat.

Dunărea pierde plătind tribut propriilor erori. Dincolo de scor, sunt premise că echipa noastră ar putea bifa în viitorul apropiat și primul succes stagional.

Să le ținem totuși pumnii băieților în duelul de runda viitoare cu Steaua, programat în Ghencea sâmbătă, 2 octombrie, de la ora 11.30 de minute.

Dunărea Călăraşi – Politehnica Iaşi 2-3

Au marcat: Andrei Moise (36), Leonard Boiangiu (42) / Bogdan Matei (34 – autogol), Okan Chatziterzoglou (54), Sekou Camara (89)

Dunărea: 1. Albert Popa – 17. Daniel Filip, 73. Bogdan Matei (15. Daniel Vultur 56′), 6. Marius Leca, 18. Robert Sălceanu (cpt.) – 5. Costel Avram, 19. Leonard Boiangiu – 10. Alex. Stoica, 70. Mădălin Calu (14. Alex. Popescu 56′), 28. Andrei Moise (90. Elijah Seymour 76′) – 96. Alex. Nica.

Rezerve: 12. Alex. Costache – 20. Dragoş Grigore, 27. Teodor Caragea, 11. Sorin Mănăilă, 22. Andrei Sârbu, 22. Teodor Popa.

Antrenor: Marius Milea

Politehnica: 22. Laurenţiu Popescu – 19. Răzvan Onea, 5. Ştefan Cană, 37. Florin Plămadă (cpt.), 7. Tiberiu Serediuc (9. Andrei Istrate 87′), 20. Jean Deretti (28. Paul Chiorean 82′), 15. Okan Chatziterzoglou, 25. Alex. Mărieş (14. Alex. Aftanache 87′) , 10. Francis Cristea, 21. Ionuţ Pelivan (99. Iulian Iurașcu 87′) , 17. Sekou Camara (6. Marian Târșa 90+3′)

Rezerve: Ianoş Brânză – 98. Alex Asăvoaei, 33. Petru Corobuţă, 11. Alex. Zaharia.

Antrenor: Costel Enache

Arbitri: Eduard Ioniță (Galaţi) - Ionuț Traian Neacșu (Bucureşti) și Roxana Ivanov (Bucureşti). Rezervă: Mădălin Dicu (Bucov – Prahova)

Observatori: Petre Radu (Bucureşti) și Ciprian Prisăcaru (Târgovişte).

Etapa 8

FC Brașov – CSA Steaua 0-1

A marcat: B. Chipirliu (56)

Metaloglobus – Unirea Constanța 1-4

Au marcat: Cl. Herea (90+3) / Al. Tălmaciu (24), Vl. Șerbănescu (64, 76), Ad. Niță (79)

FK Csikszereda – FC Buzău 2-3

Au marcat: L. Kovacs (45+2, 54) / A. Chică Roșă (1), P. Pațurcă (67 – pen.), A. Lopez (86)

Dacia Brăila – Universitatea Cluj 0-3

Au marcat: S. Ribeiro (12), Al. Boiciuc (43), A. Blejdea (80)

CSC Șelimbăr – Astra 1-1

Au marcat: Al. Curtean (89) / Dr. Gheorghe (81)

Unirea Dej – Petrolul 1-3

Au marcat: M. Manole (55 – pen.) / M. Constantinescu (76), E. Cebotariu (81 – pen.), S. Pană (90+2)

Viitorul Pandurii – Politehnica Timișoara 2-1

Au marcat: C. Rus (13), P. Copaci (90+2) / E. Gerbi (88)

Unirea Slobozia – Hermannstadt 0-1

A marcat: Al. Oroian (32)

Ripensia Timișoara – Concordia Chiajna 0-1

A marcat: V. Lazăr (16)

Dunărea Călărași – Politehnica Iași 2-3

Au marcat: A. Moise (36), L. Boiangiu (42) / B. Matei (34 – aut.), O. Chatziterzoglou (54), S. Camara (89)

1. Petrolul Ploiești       8   7   0   1 18-2     21

2. Hermannstadt          8   6   2   0 19-5    20

3. Concordia Chiajna   8   6   2   0 12-2    20

4. Universitatea Cluj    8   6   0   2  12-6   18

5. Steaua București     8   5   2   1  13-5   17

6. FC Buzău                 8   5   1   2  27-7  16

7. Unirea Slobozia        8   3   3   2 13-6   12

8. Politehnica Iași         8   4   0   4 13-8   12