Festivalul Internaţional de Folclor „HORA MARE” / Ediţia a XXVII-a / 12 - 18 August 2019

Festivalul Internaţional de Folclor „HORA MARE” / Ediţia a XXVII-a / 12 - 18 August 2019

Diseară debutează o nouă ediţie, a 27-a a Festivalului Internaţional de Folclor Hora Mare, ce se va desfăşura la Călăraşi până pe 18 august.

În cursul dimineţii grupurile celor 8 ţări participante s-au prezentat în faţa oficialităţilor locale.

Iată mai jos programul manifestărilor organizate de Consiliul Judeţean Călăraşi prin Centrul Judeţean de Cultură şi Creaţie Călăraşi.

Marți - 13.08.2019

18:00 – Parada pe traseul str. București; traseul ”Cruci” – ”Primărie”

19:00 – Deschiderea  oficială a festivalului      

- Prezentarea grupurilor

19:45 -  Recital Niculina Stoican

20:35 – Argentina

21:00 – Armenia

21:25 – Bulgaria

21:50 – Franța

22:15 – Italia

22:40 – Lituania

23:30 ÎNCHIDERE

 

Miercuri – 14 august 2019

09:30 – animație stradală

Orizont – Georgia și Lituania

Magnolia – Italia și Bulgaria

Tribunal – Franța și Argentina

Fosta Primăria sau Col. Economic sau foișor Parc Central – Armenia și Serbia

 

Joi – 15 august 2019

09:30 – Parc Central – toate ansamblurile

o Prezentator Ștefan Nițu

20:00- Deschidere ”Seară Românească” -  ”Ansamblul Bărăganul”

20:15- Ans. Bărăganul – spectacol & soliști

21:00 – Recital Virginica Neagu

21:45 – Bărăganul

22.00-  Recital  Plăieșii

23:00- INCHIDERE – Bărăganul

 

Vineri – 16 august 2019

19:00 - Bulgaria

19:35 - Franța

20:10 – Recital Mariana Căpitănescu

21:00 – Recital Leonard Petcu

21:45 – Lituania

22:45 – Serbia

23:15 – INCHIDERE

 

Sâmbătă – 17 august 2019

09:30 – Atelier de dans – scenă platou

19:00 –Bulgaria

19:25 – Franța

19:50 – Recital Constantin Măgureanu

20:40 – Italia

21:00 - Armenia

21:40 – Argentina

22:20 – Georgia

23:00 – ÎNCHIDERE

 

Duminică – 18 august 2019

19:00 – GALA FESTIVALULUI

19:25 – Armenia

19:00 – Argentina

19:40 – Bulgaria

20:00 – Recital Constantin Enceanu

20:45 – Franța

21:00 – Georgia

21:15 – Italia

21:30 – Lituania

21:45 – Serbia

22:00 – Bărăganul

22:15 – Tablou final

22:30 – ÎNCHIDERE FESTIVAL