Liga 3 | Dunărea trece și de Borcea!

În prologul rundei a 7-a, Dunărea s-a duelat în această după-amiază la Călărași cu Agricola Borcea, echipă aflată în ascensiune cu pretenții de play-off.

După o foarte scurtă perioadă de tatonare, echipa noastră, susținută verbal de la Oficială de secunzii, Adrian Ropotan și Marius Alexe și de jos de directorul sportiv, Remus Mamoc, deschide scorul în minutul 5 prin R. Băceanu care a speculat o breșă nepermisă în defensiva oaspeților.

Agricola nu resimte șocul și preț de minute bune domină jocul, ratând și câteva oportunități de a egala. În finalul reprizei, oaspeții beneficiază de o lovitură liberă de la peste 20 de metri relativ central de buturile lui Răfăilă, transformată în gol de Cosmin Ionică. 1-1, la pauză, rezultat oarecum apropiat de realitățile din teren.

În partea a doua, Dunărea e mult mai prezentă în jumătatea adversă, oaspeții lăsând impresia că au rămas fără benzină încă de la vestiare. B. Vișan înscrie pentru 2-1 în minutul 64 executând perfect o lovitură liberă din afara careului. Tabela se închide în minutul 83 după ce V. Andrei a reluat cu succes în plasă o centrare din corner.

Dunărea câștigă cu 3-1 în fața “găștii nebune” a lui Ferfelea care n-a rezistat decât o repriză. Păcat, Agricola are un lot mult mai bun față de cel de anul trecut însă mai are mult de muncă, mai ales că meciul durează cel puțin 90 de minute.

Cu cele 3 puncte câștigate, Dunărea o egalează pe CS Afumați care va juca mâine în deplasare cu LPS HD Clinceni. Tot sâmbătă, Progresul va întâlni în deplasare pe FC Voluntari 2 iar Înainte Modelu se va deplasa la Gh. Doja pentru confruntarea cu Recolta.