Noul sezon al ligii 1 debutează pe 13 iulie. Vezi programul complet al jocurilor!

Noul sezon al ligii 1 debutează pe 13 iulie. Vezi programul complet al jocurilor!

Campioana en titre CFR Cluj va juca pe teren propriu cu CSM Poli Iaşi în prima etapă a Ligii I de fotbal, ediţia 2019-2020, pe 13-14 iulie, conform tragerii la sorţi a programului competiţiei, care a avut loc, vineri, la sediul Ligii Profesioniste de Fotbal.

Clasată pe locul secund în sezonul precedent, FCSB, va debuta pe teren propriu cu FC Hermannstadt, în timp ce ocupanta poziţiei a treia, FC Viitorul, va evolua în prima etapă la Ovidiu cu FC Dinamo.

Derby-ul dintre FC Dinamo şi FCSB se va desfăşura în etapa a 12, pe Arena Naţională, iar cel dintre CFR Cluj şi FCSB va avea loc în etapa a 10-a, la Bucureşti.

Turul sezonului regulat al ediţiei 2019-2020 va începe la 13-14 iulie 2019 şi se va încheia la 19-20 octombrie 2019, în timp ce returul va începe la 26-27 octombrie 2019 şi se va finaliza în 22-23 februarie 2020.

Programul turului

Etapa 1 (13-14 iulie 2019)

CFR Cluj - CSM Poli Iaşi

Universitatea Craiova - Academica Clinceni

FC Viitorul - FC Dinamo

Gaz Metan Mediaş - Chindia Târgovişte

FCSB - FC Hermannstadt

FC Voluntari - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe

Astra Giurgiu - FC Botoşani

Etapa 2 (20-21 iulie 2019)

Academica Clinceni - CFR Cluj

FC Dinamo - Universitatea Craiova

Chindia Târgovişte - FC Viitorul

FC Hermannstadt - Gaz Metan Mediaş

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - FCSB

FC Botoşani - FC Voluntari

CSM Poli Iaşi - Astra Giurgiu

Etapa 3 (27-28 iulie 2019)

CFR Cluj - FC Dinamo

Universitatea Craiova - Chindia Târgovişte

FC Viitorul - FC Hermannstadt

Gaz Metan Mediaş - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe

FCSB - FC Botoşani

FC Voluntari - Astra Giurgiu

CSM Poli Iaşi - Academica Clinceni

Etapa 4 (3-4 august 2019)

Chindia Târgovişte - CFR Cluj

FC Hermannstadt - Universitatea Craiova

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - FC Viitorul

FC Botoşani - Gaz Metan Mediaş

Astra Giurgiu - FCSB

FC Dinamo - Academica Clinceni

FC Voluntari - CSM Poli Iaşi

Etapa 5 (10-11 august 2019)

CFR Cluj - FC Hermannstadt

Universitatea Craiova - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe

FC Viitorul - FC Botoşani

Gaz Metan Mediaş - Astra Giurgiu

Academica Clinceni - Chindia Târgovişte

FCSB - FC Voluntari

CSM Poli Iaşi - FC Dinamo

Etapa 6 (17-18 august 2019)

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - CFR Cluj

FC Botoşani - Universitatea Craiova

Astra Giurgiu - FC Viitorul

FC Hermannstadt - Academica Clinceni

FC Voluntari - Gaz Metan Mediaş

Chindia Târgovişte - FC Dinamo

FCSB - CSM Poli Iaşi

Etapa 7 (24-25 august 2019)

CFR Cluj - FC Botoşani

Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Academica Clinceni - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe

FC Viitorul - FC Voluntari

FC Dinamo - FC Hermannstadt

Gaz Metan Mediaş - FCSB

CSM Poli Iaşi - Chindia Târgovişte

Etapa 8 (31 august-1 septembrie 2019)

Astra Giurgiu - CFR Cluj

FC Botoşani - Academica Clinceni

FC Voluntari - Universitatea Craiova

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - FC Dinamo

FCSB - FC Viitorul

FC Hermannstadt - Chindia Târgovişte

Gaz Metan Mediaş - CSM Poli Iaşi

Etapa 9 (14-15 septembrie 2019)

CFR Cluj - FC Voluntari

Academica Clinceni - Astra Giurgiu

FC Dinamo - FC Botoşani

Universitatea Craiova - FCSB

Chindia Târgovişte - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe

FC Viitorul - Gaz Metan Mediaş

CSM Poli Iaşi - FC Hermannstadt

Etapa 10 (21-22 septembrie 2019)

FCSB - CFR Cluj

FC Voluntari - Academica Clinceni

Astra Giurgiu - FC Dinamo

FC Botoşani - Chindia Târgovişte

Gaz Metan Mediaş - Universitatea Craiova

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - FC Hermannstadt

FC Viitorul - CSM Poli Iaşi

Etapa 11 (28-29 septembrie 2019)

CFR Cluj - Gaz Metan Mediaş

Academica Clinceni - FCSB

FC Dinamo - FC Voluntari

Chindia Târgovişte - Astra Giurgiu

FC Hermannstadt - FC Botoşani

Universitatea Craiova - FC Viitorul

CSM Poli Iaşi - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe

Etapa 12 (5-6 octombrie 2019)

FC Viitorul - CFR Cluj

Gaz Metan Mediaş - Academica Clinceni

FCSB - FC Dinamo

FC Voluntari - Chindia Târgovişte

Astra Giurgiu - FC Hermannstadt

FC Botoşani - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe

Universitatea Craiova - CSM Poli Iaşi

Etapa 13 (19-20 octombrie 2019)

CFR Cluj - Universitatea Craiova

Academica Clinceni - FC Viitorul

FC Dinamo - Gaz Metan Mediaş

Chindia Târgovişte - FCSB

FC Hermannstadt - FC Voluntari

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - Astra Giurgiu

CSM Poli Iaşi - FC Botoşani

 

Programul returului

Etapa 14 (26-27 octombrie 2019)

CSM Poli Iaşi - CFR Cluj

Academica Clinceni - Universitatea Craiova

FC Dinamo - FC Viitorul

Chindia Târgovişte - Gaz Metan Mediaş

FC Hermannstadt - FCSB

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - FC Voluntari

FC Botoşani - Astra Giurgiu

Etapa 15 (2-3 noiembrie 2019)

CFR Cluj - Academica Clinceni

Universitatea Craiova - FC Dinamo

FC Viitorul - Chindia Târgovişte

Gaz Metan Mediaş - FC Hermannstadt

FCSB - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe

FC Voluntari - FC Botoşani

Astra Giurgiu - CSM Poli Iaşi

Etapa 16 (9-10 noiembrie 2019)

FC Dinamo - CFR Cluj

Chindia Târgovişte - Universitatea Craiova

FC Hermannstadt - FC Viitorul

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - Gaz Metan Mediaş

FC Botoşani - FCSB

Astra Giurgiu - FC Voluntari

Academica Clinceni - CSM Poli Iaşi

Etapa 17 (23-24 noiembrie 2019)

CFR Cluj - Chindia Târgovişte

Universitatea Craiova - FC Hermannstadt

FC Viitorul - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe

Gaz Metan Mediaş - FC Botoşani

FCSB - Astra Giurgiu

Academica Clinceni - FC Dinamo

CSM Poli Iaşi - FC Voluntari

Etapa 18 (30 noiembrie - 1 decembrie 2019)

FC Hermannstadt - CFR Cluj

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - Universitatea Craiova

FC Botoşani - FC Viitorul

Astra Giurgiu - Gaz Metan Mediaş

Chindia Târgovişte - Academica Clinceni

FC Voluntari - FCSB

FC Dinamo - CSM Poli Iaşi

Etapa 19 (4-5 decembrie 2019)

CFR Cluj - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe

Universitatea Craiova - FC Botoşani

FC Viitorul - Astra Giurgiu

Academica Clinceni - FC Hermannstadt

Gaz Metan Mediaş - FC Voluntari

FC Dinamo - Chindia Târgovişte

CSM Poli Iaşi - FCSB

Etapa 20 (7-8 decembrie 2019)

FC Botoşani - CFR Cluj

Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - Academica Clinceni

FC Voluntari - FC Viitorul

FC Hermannstadt - FC Dinamo

FCSB - Gaz Metan Mediaş

Chindia Târgovişte - CSM Poli Iaşi

Etapa 21 (14-15 decembrie 2019)

CFR Cluj - Astra Giurgiu

Academica Clinceni - FC Botoşani

Universitatea Craiova - FC Voluntari

FC Dinamo - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe

FC Viitorul - FCSB

Chindia Târgovişte - FC Hermannstadt

CSM Poli Iaşi - Gaz Metan Mediaş

Etapa 22 (21-22 decembrie 2019)

FC Voluntari - CFR Cluj

Astra Giurgiu - Academica Clinceni

FC Botoşani - FC Dinamo

FCSB - Universitatea Craiova

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - Chindia Târgovişte

Gaz Metan Mediaş - FC Viitorul

FC Hermannstadt - CSM Poli Iaşi

Etapa 23 (1-2 februarie 2020)

CFR Cluj - FCSB

Academica Clinceni - FC Voluntari

FC Dinamo - Astra Giurgiu

Chindia Târgovişte - FC Botoşani

Universitatea Craiova - Gaz Metan Mediaş

FC Hermannstadt - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe

CSM Poli Iaşi - FC Viitorul

Etapa 24 (8-9 februarie 2020)

Gaz Metan Mediaş - CFR Cluj

FCSB - Academica Clinceni

FC Voluntari - FC Dinamo

Astra Giurgiu - Chindia Târgovişte

FC Botoşani - FC Hermannstadt

FC Viitorul - Universitatea Craiova

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - CSM Poli Iaşi

Etapa 25 (15-16 februarie 2020)

CFR Cluj - FC Viitorul

Academica Clinceni - Gaz Metan Mediaş

FC Dinamo - FCSB

Chindia Târgovişte - FC Voluntari

FC Hermannstadt - Astra Giurgiu

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - FC Botoşani

CSM Poli Iaşi - Universitatea Craiova

Etapa 26 (22-23 februarie 2020)

Universitatea Craiova - CFR Cluj

FC Viitorul - Academica Clinceni

Gaz Metan Mediaş - FC Dinamo

FCSB - Chindia Târgovişte

FC Voluntari - FC Hermannstadt

Astra Giurgiu - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe

FC Botoşani - CSM Poli Iaşi.