Liga a 3-a | Mostiștea încheie sezonul regulat pe 2. Adversara de la primul baraj: CSA Steaua!

Liga a 3-a | Mostiștea încheie sezonul regulat pe 2. Adversara de la primul baraj: CSA Steaua!

Mostiștea Ulmu n-a izbutit decât o remiză la 1 în ultima etapă a sezonului regulat al L3. Cu 41 de puncte, echipa patronată de Vasile Târșolea s-a clasat pe locul 2 în topul Seriei 3 și va juca la primul baraj de preomovare în L2 cu CSA Steaua, formație aflată pe primul loc în Seria 4.

CS Afumați, câștigătoparea Seriei 3 va forța calificarea în cel de-al doilea baraj cu FCSB 2, ocupanta locului 2 din Seria 4.

Agricola Borcea a pierdut meciul de la Popești Leordeni cu 2-1 și s-a clasat finalmente pe locul 6 cu 23 de puncte. Înfrângere și pentru Înainte Modelu, 1-3 în duelul de pe teren propriu cu CS Afumați.,

Și CSM Oltenița a încheiat campionatul în genunchi fiind învinsă acasă cu 7-2 de FC Viitorul 2.

Etapa a 18-a | Rezultate

Recolta Gheorghe Doja – Mostiştea Ulmu 1-1

Au marcat: Vlăduț Popescu (1) / Iulian Ilie (31)

Gloria Albeşti – Axiopolis Sport Cernavodă 4-3

SC Popeşti Leordeni – Agricola Borcea 2-1

Au marcat: Cristian Onțel (10), Angelo Anghilini (30) / Iovu (2)

Înainte Modelu – CS Afumaţi 1-3

Au marcat: Cristian Vasile (13) / Răzvan Avram (34, 90), Ștefan Stângă (44)

CSM Olteniţa – Viitorul Constanţa 2 2-7

Au marcat: Adrian Gruia (35), Valentin Crăciun (90+1) / Florian Haită (16), Andrei Vîlea (17, 29, 38), Ștefan Bodișteanu (59), Alex Georgescu (62 – penalty), Alexi Pitu (87)

Clasament

  1. CS Afumaţi                  18   14   3   1 44-10    45
  2. Mostiştea Ulmu           18   12   5   1 37-10    41

.......................................................................................

  1. FC Viitorul 2                18    8   5   5   42-28   29
  2. Axiopolis Cernavodă   18    8   5   4   46-33   29
  3. SC Popeşti Leordeni   18    8   5   5   27-20   29
  4. Agricola Borcea           18    7   2   9   37-40   23
  5. Înainte Modelu            18    6   1  11   30-30   19
  6. Gloria Albeşti              18    6   1  11   24-38   19
  7. Recolta Gh. Doja        18    3   5  10  15-43    14
  8. CSM Olteniţa              18    1   2  15   23-73     5

Semifinalele din barajul pentru promovarea în Liga 2

Baraj 1: Bucovina Rădăuți - Dacia Unirea Brăila

Baraj 2: Oțelul Galați - Foresta Suceava

Baraj 3: CS Afumați - FCSB 2

Baraj 4: Mostiștea Ulmu- CSA Steaua

Baraj 5: Corona Brașov- ACSO Filiași

Baraj 6: SR Brașov - Vedița Colonești

Baraj 7: Crișul Chișineu Criș - Viitorul Șelimbăr

Baraj 8: Măgura Cisnădie - Șoimii Lipova Locul 1, Seria 8

Baraj 9: SCM Zalău - CSO Cugir

Baraj 10: Minaur Baia Mare - Unirea Dej

Meciurile se vor disputa pe 8 (turul) și 15 mai (returul).

Cum vor arăta finalele pentru promovare:

Învingătoarea Baraj 2 – Învingătoarea Baraj 1

Învingătoarea Baraj 4 – Învingătoarea Baraj 3

Învingătoarea Baraj 6 – Învingătoarea Baraj 5

Învingătoarea Baraj 8 – Învingătoarea Baraj 7

Învingătoarea Baraj 10 – Învingătoarea Baraj 9

Retrogradează ultimele două clasate din fiecare serie împreună cu echipa de pe locul 8 cu cea mai slabă linie de clasament.