Liga a 3-a / L. Moţăţăianu: Înainte Modelu nu a lăsat o impresie rea. Este o echipă care promite pentru viitor!

În runda a 12-a a ligii a 3-a, modelenii de la Înainte s-au deplasat la Afumaţi pentru duelul cu fosta formaţie din liga a 2-a, CS. Ilfovenii s-au impus cu 4-1 după ce oaspeţii au deschis scorul încă din minutul 2 prin George Dobre care a transformat o lovitură de la 11 metri încă din minutul 2. Prezent la meci, reputatul gazetar, Laurean Moţăţăianu a rămas plăcut impresionat de forţa modelenilor susţinând că scorul nefavorabil ar fi fost cauzat de tinereţea elevilor lui Marcel Ploae. „Faptul că echipa din Modelu/Călăraşi a avut o comportare meritorie în "deplasare", meciul a fost socotit dificil de gazde, iar în tribună au fost mult mei mulţi spectatori ca de obicei! Şi temerile păreau să se adeverească, pentru ca jocul a început - practic - de la 0-1! Astfel, în min. 2, la primul atac după lovitura de începere, un fundaş al gazdelor care - probabil - savura somnul de după masă, a prins mingea în braţe, în mijlocul careului! Penalty fără dubii, faţă de care spectatorii îşi făceau cruce şi scuipau în sân.

A executat George DOBRE, bară-gol şi modelenii aveau 0-1.

Numai că, în ceea ce va urma, oaspeţii vor cădea în patima excesului de încredere! Au uitat că joacă cu "jucători de Bucureşti", veniţi dintr-o "piaţă" interminabilă. Deşi au ştiinţa jocului, modelenii fac faţă din ce în ce mai greu atacurilor gazdelor, mai ales pe flancuri, unde fundaşii erau frecvent depăşiţi!

Şi egalarea (min. 7) vine firesc, iar până la pauză apărarea lui Marcel Ploaie va fi harcea -parcea!

La reluare, gazdele nu vor mai insista şi, Marin Florin, Mircea Ivaşcu (de două ori) şi Gheorghe Daniel vor rata bune oportunităţi de a reduce din scor, dar ...Vor mai primi (doar) un gol, după "tiparul descris" mai sus.

O explicaţie poate fi: tinereţea echipei! O echipă în care Gheorghe Daniel este "veteranul de vârstă! cu 24 de ani.

Oricum, Înainte Modelu nu a lăsat o impresie rea. Este o echipă care promite pentru viitor!” a spus Laurean Moţăţăianu pentru www.arenamedia.ro.

Aflată pe 9 cu 13 puncte, Înainte va juca vineri acasă cu Agricola Borcea, partida fiind programată de la ora 14.00. Până la finalul turului, modelenii se vor mai duela cu FC Rapid (24 noiembrie, în deplasare) şi CS Tunari (30 noiembrie, acasă).

CS Afumaţi - Înainte Modelu    4-1

Au marcat: Robert Constantinescu (17), Mugurel Dedu (32, 42, 54) / George Dobre (2 - pen.)

Înainte: Marian Voicu - Vasile Ionuţ, George Dobre, Daniel ILIE, Adrian Diaconu, Cosmin Mihai, Mihai RĂDAN, Florin Marin, Mircea IVAŞCU, Alex. Răducanu, Daniel Gheorghe. Pe parcursul reprizei a II-a au mai jucat: Cr. Gheţu, Ionuţ Alexa, Gelu Ulmeanu.

Loc ocupat în clasament: 9. Înainte Modelu   11   4   1   6   13-19   13p