Liga 3 | Dunărea, eșec la scor de neprezentare. Progresul, remiză albă!

Sâmbătă după-amiază au avut loc și celelalte 4 jocuri din cadrul rundei a 16-a, în Seria 3.

În derby-ul de la Borcea, Agricola s-a impus clar în fața Dunării cu 3-0. După o primă parte albă, dominată pe alocuri de Dunărea, Agricola a revenit în repriza secundă cu 3 reușită pe tabelă. Tabela s-a modificat prima oară în minutul 65 după reușita de generic a lui Mario Tache. Șase minute mai târziu, Ghinga înscrie pentru 2-0 care nu avea să fie și scorul final. În minutele de prelungire, gazdele scapă pe contraatac, Jude o comite și încasează al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu. Agricola fructifică penalty-ul prin același Ghinga după ce în prealabil un coechipier de-al său trimisese în bară. Centralul a decis repetarea loviturii întrucât portarul Dunării se “mișcase” de pe linia porții.

Borcea rămâne în continuare tărâm interzis pentru Dunărea care rămâne pe 2 dar a arătat că e departe de potențialul său dovedit din toamna anului trecut. Sâmbăta viitoare, elevii lui Marius Păun merg la Gheorghe Doja pentru duelul cu Recolta care speră să prindă finalmente play-off-ul în dauna ilfovenilor de la LPS HD Clinceni.

Agricola, ca de obicei o surpriză plăcută, e oficial în play-off și potrivit programului are toate șansele să câștige și ultimele 2 confruntări din sezonul regulat.

Progresul Fundulea n-a reușit decât o remiză albă, la Călărași, cu FC Voluntari 2 în derby-ul suferindelor. Gloria Băneasa a pornit cu o victorie, obținută la Cernavodă iar CS Afumați a mai pus deoprtate 3 puncte după meciul de acasă cu LPS HD Clinceni.

Meciurile rundei a 17-a se vor desfășura sâmbătă, 16 martie de la ora 15.00.