Futsal / Spectacol de 10: Dunărea – Poli Iaşi 7-0!

Sâmbătă s-a reluat sezonul regular al ligii I la futsal fiind programate primele două partide din cadrul rundei a 13-a. La Călăraşi, Futsal Club Dunărea a oferit o lecţie de futsal câştigând într-o manieră clară duelul cu ieşenii de la Futsal Poli, scor 7-0. Maşinăria construită cu migală de Marian Şotârcă a funcţionat impecabil, pe lângă cele 7 goluri, Dunărea ratând alte 3-4 mari ocazii din cauza portarului ucrainean Ruslan Slobodyanyuk care a avut nişte intervenţii la limita imposibilului.

Startul partidei a fost precedat de un moment de reculegere ţinut în memoria lui Valeriu Ioniţă, fost arbitru și team manager al naționalei de futsal care s-a stins din viaţă în seara zilei de 8 ianuarie.

Cu Şotârcă în formula de start, Dunărea a deschis scorul la finalul minutului 3 prin brazilianul Rodrigo Coelho al cărui şut n-a mai putut fi parat de Slobodyanyuk. Diferenţa se măreşte în minutul 11 după ce Gabriel Şerban a găsit drumul spre gol, 2-0 fiind şi scorul primei părţi.

Repriza secundă e la discreţia „galben – albaştrilor” care au desenat cu folos  marcând alte 5 goluri. Coelho face 3-0 în minutul 27, ieşenii prăbuşindu-se până la final. Revenit pe teren după o lungă absenţă din cauza unei accidentări, Ionuţ Movileanu îşi trece numele pe lista marcatorilor în minutul 34.. După nici 40 de secunde de la reuşita lui Movi, spaniolul Yanez Galan, autorul victoriei de la Iaşi, din tur, îşi face datoria punctând pentru 5-0! Publicul entuziasmat aplaudă şi ultimele două reuşite ale unui meci – spectacol, semnate din nou de „Zena” (min. 36) şi tânărul internaţional de juniori, Andrei Ghiţă cu 7 secunde înainte de fluierul final.

Dunărea a debutat cu o victorie clară oferinde multe motive de bucurie într-un joc pe care l-a controlat cap – coadă.

Etapa viitoare, echipa noastră se va deplasa la Cluj – Napoca pentru duelul cu ultima clasată CFF care va juca diseară la Buzău cu Gloria.

Dunărea rămâne pe 5 cu 24 de puncte la fel ca Informatica Timişoara care are un golaveraj mai bun. Bănăţenii traversează însă momente delicate din punct de vedere financiar anunţând că nu vor face deplasarea la Miercurea Ciuc pentru derby-ul cu Imperial WET, programat luni seară.

Futsal Club Dunărea – Futsal Poli Iaşi 7-0 (3-0)

Au marcat: R. Coelho (2.59, 26.23), Gabriel Şerban (10.39, 35.10), Ionuţ Movileanu (33.16), Yanez Galan (33.56), Andrei Ghiuţă (39.53)

Dunărea: 1. Andrei Moldovanu – 14 Yanez Galan, 8. Marian Şotârcă, 17. Thyago Monteiro, 11. Rodrigo Coelho.

Rezerve: 99. Cătălin Băjenaru, 82. Eugen Cinaru – 10. Gabriel Şerban, 4. Andrei Ghiuţă, 2. Ionuţ Movileanu, 6. Doru Rotaru, 3. George Tomescu, 12. Pinto Costa, 9. Gelu Niţu.

Antrenor: Marian Şotârcă

Fusal Poli: 1. Ruslan Slobodyanyuk – 2. Liviu Ruxandari, 3. Rafael Gonzalez, 4. Denis Pasnicu, 11. Valentin Pricop.

Rezerve: 92. Ioan Grigoraş – 4. Gerard Dengro, 6. Robert Bicler, 9. Eduard Popovici, 10. Alexandru Pricop, 13. Ştefan Tudorache.

Antrenor: Vlad Baban

Au arbitrat: Liviu Chiţa şi Daniel Vasile Pop (ambii Piteşti). Rezervă: Marius Traşcă (Piteşti). Observator: Bogdan Sorescu (Piteşti).