Liga I Betano / Valentin Alexandru, MVP-ul meciului Dunărea – Poli

Dunarea Poli Iasi 2 0

Cel mai prolific jucător al Dunării din sezonul trecut, Valentin Alexandru a avut o evoluţie de neuitat în partida cu Poli Iaşi, din cadrul etapei a 6-a. Intrat pe teren la pauză în locul fundaşuli central, Ionuţ Balaur, Vali a marcat în minutul 56 un gol antologic, primul pentru Dunărea în liga I, iar 23 de minute mai târziu l-a servit ideal în careu pe Bodo Kanda care a marcat cu toată opoziţia lui Mihalache.

Jucătorul care va împlini luna viitoare, pe 17, 27 de ani ar putea primi, neoficial, titlul de MVP-ul meciului, prestaţia sa fiind de-a dreptul strălucitoare.

Vali Alexandru a revenit cu gol în liga I după 525 de zile. Pe 18 martie 2017 înscria golul Concordiei în partida de la Tg. Mureş cu ASA (scor 2-1 pentrui gazde), partida contând pentru etapa a 2-a a play – out-ului. El a fost introdus în teren de Dan Alexa în minutul 60, marcând 24 de minute mai târziu.

Cu o săptămână înainte, mai precis pe 11 martie, Vali marca pentru Concordia (min. 50) şi în partida de la Iaşi, scor 3-1 pentru Poli, în prima rundă a play – out-ului.

În acest sezon, Valentin Alexandru a evoluat în 4 jocuri, bifând 270 de minute. A fost integralist în primele două etape, cu FC Viitorul şi CFR Cluj iar în duelurile cu Hermannstasdt (et. 3) şi Poli Iaşi (et. 6) a jucat câte 45 de minute.

Valentin Cristian Alexandru. S-a născut la Bucureşti pe 17 septembrie 1991. A debutat în liga I pe 7 august 2016 în partida Poli Timişoara – Pandurii 1-1. A evoluat la CS Otopeni (2012-2013 / L2), CS Buftea (2012-2013 / L2), Dunărea Călăraşi (2015 – 2016 / L2), Pandurii Tg. Jiu (2016 – 2017 / L1 / 9 meciuri / 2 goluri), Concordia Chiajna (2016-2017 / L1 / 7 meciuri / 2 goluri), Dunărea Călăraşi (2017 – 2018 / L2), Dunărea Călăraşi (2018 – 2019 / L1 / 4 jocuri / 1 gol).  Are 20 de jocuri disputate în liga I marcând 5 goluri.