Liga a 2-a / Et. 9: Unirea Slobozia – Dunărea Călărași, sâmbătă, 24 octombrie, ora 11.00

Liga a 2-a / Et. 9: Unirea Slobozia – Dunărea Călărași, sâmbătă, 24 octombrie, ora 11.00

Arena 1 Mai din Slobozia va găzdui sâmbătă, 24 octombrie, începând ocu ora 11.00 partida dintre Unirea și Dunărea Călărași, în cadrul etapei a 9-a a ligii a 2-a. Duelul va fi condus la centru de Marius Chițu (Târgoviște), ajutoarele sale fiind Marius Ionuț Bobe (Videle) și Bogdan Velicu (București). Rezervă va fi bucureșteanul, Vasile Buzea. Observatori au fost desemnați Bogdan Zamfirescu (Botoșani) și Stere Guteanu (Techirghiol).

În acest moment, Unirea ocupă locul 7 cu 13 puncte (din 8 partide disputate) în vreme ce Dunărea se află pe 9 cu 12 puncte dar din 6 meciuri jucate.

Ultima confruntare oficială dintre cele două viitoare rivale a avut loc pe 3 octombrie 2017, tot la Slobozia în cadrul turului 4 al Cupei România. Unirea, pe atunci în L3 s-a impus cu 2-1.

În runda precedentă, ialomițenii au câștigat în deplasare cu 1-0 în fața celor de la FK Csikszereda, în vreme ce Dunăr5ea a pierdut acasă cu 0-2 în fața buzoienilor de la SCM Gloria.

Etapa a 9-a

Sâmbătă, 24 octombrie, ora 11.00

Aerostar Bacău – Fotbal Comuna Recea

ASU Poli Timișoara – CSM Slatina

Gloria Buzău – Viitorul Pandurii Tg. Jiu

Unirea Slobozia – Dunărea Călărași

Metaloglobus București – FK Csikszereda

Pandurii Tg. Jiu – Ripensia Timișoara

Turris Tr. Măgurele – CSM Reșița

Sâmbătă, 24 octombrie, ora 11.30

Concordia Chiajna – Farul Constanța

Duminică, 25 octombrie, ora 15.00

Petrolul Ploiești – U Craiova 1948

Luni, 26 octombrie, ora 18.00

CS Mioveni – Universitatea Cluj

Clasament

  1. U Craiova 1948        7   5   2   0   21-9   17
  2. Metaloglobus            8   4   4   0   11-4   16
  3. Universitatea Cluj     8   4   2   2   12-6   14
  4. ASU Poli Timişoara   7   4   2   1     6-3   14
  5. Petrolul Ploieşti        7   4   1   2   15-6   13
  6. FC Rapid                     7   4   1   2   14-12 13
  7. Unirea Slobozia       8   4   1   3   9-8     13
  8. Turris Tr. Măgurele   8   3   3   2   14-10 12
  9. Dunărea Călăraşi       6   4   0   2   9-6   12
  10. CS Mioveni               7   2   4   1   3-2     10
  11. Farul Constanţa       7   3   1   3   9-9     10
  12. Concordia Chiajna   8   2   3   3   14-12   9
  13. Gloria Buzău             7   2   3   2   8-7     9
  14. CSM Reşiţa               7 2   2   3   3-9       8
  15. FK Csikszereda         6   2   1   3   7-7     7
  16. Viitorul Pandurii       6   2   1   3 10-13 7
  17. CSM Slatina               6   2   0   4   6-9     6
  18. Ripensia Timişoara 7   2   0   6   5-16   6
  19. Fotbal C. Recea         7   1   1   5   9-16   4
  20. Aerostar Bacău         7   1 0   6   6-12   3
  21. Pandurii Tg. Jiu        7   1   0  7   4-19   3