Marţi seară s-a tras cortina şi peste runda a 3-a a ligii secunde la fotbal. La Ploieşti, Petrolul, în mare formă, s-a distrat cu Ripensia, echipă pe care a zdrobit-o cu 5-0. În urma acestei victorii la scor, lupii au urcat pe 4, deasupra echipei noastre Dunărea, datorită golaverajului mai bun. (ambele totalizând câte 6 puncte).
Clasamentul e dominat de Rapid cu punctaj maxim, urmat de FC Universitatea victorioasă in extremis sâmbătă, 2-1 în faţa Dunării.
Etapa viitoare „galben – albaştrii” stau, urmând a urca pe scenă abia pe 26 septembrie când vor întâlni la Ploieşti pe vecina de top, Petrolul.
Etapa a 3-a / Rezultate
Fotbal Comuna Recea – Viitorul Pandurii 3-4
Au marcat: M. Coman (1), Ad. Micaş (66), Ad. Balha (87) / A. Dragu (8), D. Paraschiv (27), Al. Gîrbiţă (54), A. Şerbănescu (84)
Aerostar Bacău – CSM Reşiţa 0-1
A marcat: L. Buş (40)
Unirea Slobozia – CS Mioveni 0-0
Metaloglobus – Concordia Chiajna 1-1
Au marcat: Ov. Herea (74 – pen.) / C. Ciucureanu (78)
Pandurii Tg. Jiu – Turris Tr. Măgurele 0-5
Au marcat: A. Voinea (42, 58), Ad. Niţă (71, 90+3), Şt. Blănaru (81)
CSM Slatina – FC Rapid 0-2
Au marcat: R. Crişan (13), C. Hlistei (34 – pen.), M. Drăghiceanu (64 - pen.)
FC U Craiova – Dunărea Călăraşi 2-1
Au marcat: C. Cristea (34), Cl. Bălan (90+3) / M. Fotescu (78)
SCM Gloria Buzău – Universitatea Cluj 2-1
Au marcat: Iurcu (72, 87) / Golan (15)
ASU Poli Timişoara – Farul Constanţa 2-1
Au marcat: S. Popovici (29), S. Plazonja (64) / Stoica (89)
Petrolul Ploieşti – Ripensia Timişoara 5-0
Au marcat: M. Bratu (7), P. Roige (41), A. Vajushi (49 – pen.), Al. Saim (85), S. Diarra (87)
FK Csikszereda a stat.
Clasament
FC Rapid 3 3 0 0 8-2 9
FC U Craiova 3 2 1 0 7-3 7
ASU Poli Timişoara 3 2 1 0 3-1 7
Petrolul Ploieşti 3 2 0 1 10-2 6
Dunărea Călăraşi 3 2 0 1 5-2 6
Farul Constanţa 3 2 0 1 4-3 6
Viitorul Pandurii 3 2 0 1 7-7 6
Concordia Chiajna 3 1 2 0 5-3 5
Gloria Buzău 3 1 2 0 3-2 5
Turris Tr. Măgurele 3 1 1 1 7-3 4
FK Csikszereda 2 1 1 0 2-1 4
Unirea Slobozia 3 1 1 1 2- 3 4
CS Mioveni 3 0 3 0 0-0 3
Universitatea Cluj 3 1 0 2 2-3 3
CSM Reşiţa 2 1 0 1 1-4 3
Metaloglobus 2 0 2 0 3-3 2
Aerostar Bacău 3 0 0 3 0-3 0
Fotbal C. Recea 3 0 0 3 3-8 0
CSM Slatina 3 0 0 3 1-6 0
Pandurii Tg. Jiu 2 0 0 2 1-7 0
Ripensia Timişoara 2 0 0 2 1-9 0
Etapa a 4-a
Sâmbătă, 19 septembrie, ora 11.00
Concordia Chiajna – Pandurii Tg. Jiu
CS Mioveni – Metaloglobus
Farul Constanţa – Gloria Buzău
CSM Reşiţa – ASU Poli Timişoara
Ripensia Timişoara – Aerostar Bacău
CSM Slatina – Fotbal Comuna Recea
Sâmbătă, 19 septembrie, ora 14.30
FC Rapid – Turris Tr. Măgurele
Duminică, 20 septembrie, ora 12.30
Viitorul Pandurii – FC Universitatea Craiova
Luni, 21 septembrie, ora 18.00
FK Csikszereda – Petrolul Ploieşti
Marţi, 22 septembrie, ora 19.00
Universitatea Cluj – Unirea Slobozia
Dunărea Călăraşi stă.
Etapa a 5-a
Sâmbătă, 26 septembrie, ora 11.00
Aerostar Bacpu – FK Csikszereda
ASU Poli Timişoara – Ripensia
Gloria Buzău – CSM Reşiţa
Unirea Slobozia – Farul Constanţa
Pandurii Tg. Jiu – CS Mioveni
Turris Tr. Măgurele – Concordia Chiajna
Sâmbătă, 26 septembrie, ora 12.30
Fotbal Comuna Recea – FC Rapid
Sâmbătă, 26 septembrie, ora 18.45
Petrolul Ploieşti – Dunărea
Duminică, 27 septembrie, ora 12.00
Metaloglobus – Universitatea Cluj
Marţi, 29 septembrie, ora 19.00
FC U Craiova – CSM Slatina.
Viitorul Pandurii stă.