Gaston Mendy, prima sa reuşită pentru Dunărea şi a doua în fotbalul românesc!

Gaston Mendy a înscris sâmbătă în partida cu Universitatea Cluj, echipă la care a jucat între 2010 şi 2014, în liga 1, primul său gol sub tricoul Dunării, şutând în minutul 43 din afara suprafeţei de pedeapsă fără speranţă pentru portarul Cosmin Dur – Bozoancă. A fost a doua sa reuşită de când evoluează în România. Prima oară s-a întâmplat pe 22 august 2010 în partida Universitatea Cluj – Oţelul Galaţi 2-1 (et. 5), Mendy deschizând scorul în favoarea gazdelor în minutul 34!

În România, el a debutat pe 28 iulie 2007 sub tricoul Farului în partida pe care constănţenii au disputat-o în prima etapă la Craiova împotriva Universităţii şi pe care au pierdut-o cu 4-0. A fost titular fiind înlocuit în minutul 61 de Marcel Otvoş.

De atunci şi până acum, senegalezul care va împlini pe 22 noiembrie 34 de ani a bifat 164 de jocuri în liga 1 şi 28 în liga a 2-a.

Transferat la Călăraşi la începutul anului 2018, Mendy, un model de seriozitate şi profesionalism pentru colegii săi, a adunat 46 de prezenţe sub tricoul Dunării, din care 29 în liga 1, 16 în liga a 2-a şi una în Cupa României. În acest sezon a fost integralist în cele 7 partide disputate până acum!

Gaston Mendy / Borne ale carierei

A debutat în fotbalul românesc pe 28 iulie 2007 în partida U Craiova – Farul Constanţa 4-0. Titular, a jucat pentru constănţeni preţ de 61 de minute.

Primul gol în România: 22 august 2010 / U Cluj – Oţelul Galaţi 2-1 / Au marcat: G. Mendy (34), G. Boştină (52) / C. Borbely (45)

A mai înscris 2 goluri pentru Estorial Praia (liga a 2-a portugheză) până să vină în România.

Dunărea Călăraşi: 29 jocuri L1 / 1 Cupa României / 16 jocuri L2 / 1 gol

A mai jucat la: Farul (40 jocuri), Universitatea Cluj (60 jocuri / 1 gol), ASA Tg. Mureş (43 jocuri), Rapid Bucureşti (9 jocuri), Petrolul Ploieşti (1 joc), FK Mlada Boleslav (2 jocuri), Estoril Praia (25 jocuri / 2 goluri)