Dunărea / Dan Alexa: Am schimbat în minutul 30 pentru că mi-am dat seama că va fi foarte greu

Dunărea a început destul de curajos partida cu Hermannstadt, antrenorul Dan Alexa optând pentru o „formulă” formată din 3 fundaşi, 4 mijlocaşi şi 3 atacanţi. Registrul tactic avea să schimbe în minutul 30 când Alexa l-a retras pe bancă pe fundaşul Selim Ben Djemia şi l-a introdus în avanposturi pe Mediop Ndiaye care din păcate avea să părăsească şi el terenul în minutul 64, accidentat. „Ştiam că vor începe cu 2 atacanţi, că joacă direct, ştiam că vor încerca să pună presiune pe fundaşii noştri centrali. N-am vrut să mai schimb sistemul pentru că l-am schimbat cu Chiajna, am pierdut cu 3-0 şi dacă mă întrebaţi acum, în meciul cu Chiajna era de schimbat, adică am luat o decizie bună. Apoi am arătat siguranţă la Mediaş împotriva cele mai bune echipe din play – out. Am schimbat în minutul 30 pentru că mi-am dat seama că va fi foarte greu, punând presiune pe fundaşii noştri centrali. Henderson a intrat la pauză şi din momentul acela am controlat jocul din punct de vedere al posesiei” a explicat Dan Alexa „schimbările” realizate în timpului partidei.

Dunărea – Hermannstadt s-a încheiat la egalitate, 0-0, rezultat care menţine suspansul în ceea ce priveşte atât ocuparea ultimelor două poziţii din clasament care înseamnă retrogradare directă cât şi a locului 6, de baraj.

Săptămâna viitoare debutează returul, Dunărea aşteptând la Călăraşi vizita celor de la Dinamo Bucureşti.