Luni s-au disputat și ultimele două partide din cadrul etapei a 7-a a sezonului regular al ligii a 2-a. Universitatea Cluj a câștigat la limită, scor 1-0, meciul considerat pe teren propriu cu Viitorul Pandurii Tg. Jiu. Golul a fost înscris în minutul 68 de Al. Boiciuc.
În Ghencea, Steaua n-a izbutit decât o remiză albă în meciul cu CSC Șelimbăr.
În clasament conduce Petrolul cu 18 puncte, ploieștenii fiind urmați de Hermannstadt și Concordia, ambele cu câte 17 puncte dar departajate de golaveraj.
Dunărea se află pe 17, cu 3 puncte (3 remize și 4 eșecuri!) după ce sâmbătă a cedat sub Tâmpa în fața brașovenilor cu 1-3.
Etapa a 8-a debutează vineri, 24 septembrie la Brașov (de la ora 17.00 FC – Steaua) și se va încheia 4 zile mai târziu la Călărași odată cu finalul partidei Dunărea – Politehnica Iași (ora de start 17.00).
Etapa 7
Concordia Chiajna – Unirea Slobozia 1-1
Au marcat: A. Marc (90+2) / R. Mustacă (84)
Petrolul – Ripensia Timișoara 2-0
Au marcat: A. Vajushi (11), M. Bratu (42)
FC Brașov – Dunărea Călărași 3-1
Au marcat: I. Roșu (35), M. Iurcu (41), Vl.ș Mihalcea (78) / Al. Nica (45+1)
Astra – Unirea Dej 0-2
Au marcat: Al. Militaru (21), Al. Cocian (84)
Hermannstadt – Dacia Unirea Brăila 6-0
Au marcat: V. Buhăcianu (37, 70), S. Balaure (48, 90+2), C. Popescu (67), A. Sîntean (83)
FC Buzău – Metaloglobus 4-1
Au marcat: A. Cârstocea (9, 41), Cr. Ciobanu (57 – pen.), Al. Neacșu (90) / Ov. Herea (69)
Unirea Constanța – Politehnica Iași 0-6
Au macarcat: S. Camara (16), Al. Stan (35 – pen.), A. Istrate (54), B. Torres (64), R. Asăvoaiei (88), Al. Aftanache (90)
Politehnica Timișoara – FK Csikszereda 1-2
Au marcat: C. Bîrnoi (1) / L. Kovacs (11), D. Bor (89)
Universitatea Cluj – Viitorul Pandurii 1-0
A marcat: Al. Boiciuc (68)
Steaua București – CSC Șelimbăr 0-0
Clasament
1. Petrolul Ploiești 7 6 0 1 15-1 18
2. Hermannstadt 7 5 2 0 18-5 17
3. Concordia Chiajna 7 5 2 0 11-2 17
4. Universitatea Cluj 7 5 0 2 9-6 15
5. Steaua București 7 4 2 1 12-5 14
6. FC Buzău 7 4 1 2 24-5 13
7. Unirea Slobozia 7 3 3 1 13-5 12
8. Unirea Dej 7 3 2 2 7-4 11
9. Metaloglobus 7 3 1 3 11-11 10
10. CSC Șelimbăr 7 3 1 3 6-9 10
11. Politehnica Iași 7 3 0 4 10-6 9
12. Ripensia Timișoara 7 2 3 2 8-9 9
13. FC Brașov 7 2 3 2 8-12 9
14. Poli Timișoara 7 2 1 4 8-12 7
15. FK Csikszereda 7 2 0 5 6-13 6
16. Viitorul Pandurii 7 0 3 4 3-10 3
17. Dunărea Călărași 7 0 3 4 6-14 3
18. Dacia Unirea Brăila 7 0 2 5 4-21 2
19. Unirea Constanța 7 0 1 6 1-28 1
20. Astra Giurgiu 7 2 2 3 6-8 -2
Etapa 8
Vineri, 24 septembrie
Ora 17.00 FC Brașov – CSA Steaua
Sâmbătă, 25 septembrie
Ora 11.00 Metaloglobus – Unirea Constanța
Ora 11.00 FK Csikszereda – FC Buzău
Ora 11.00 Dacia Brăila – Universitatea Cluj
Ora 11.00 CSC Șelimbăr – Astra
Ora 13.30 Unirea Dej – Petrolul
Duminică, 26 septembrie
Ora 11.00 Viitorul Pandurii – Politehnica Timișoara
Ora 11.00 Unirea Slobozia – Hermannstadt
Ora 11.00 Ripensia Timișoara – Concordia Chiajna
Marți, 28 septembrie
Ora 17.00 Dunărea Călărași – Politehnica Iași