După eşecul din Cupă, de miercuri, de la Slobozia cu Unirea, antrenorul Dan Alexa şi-a luat toate măsurile pentru duelul cu Ştiinţa Miroslava, programat sâmbătă în prima parte a zilei pe arena Ion Comşa, în cadrul etapei a 11-a.
În formulă completă, „galben – albaştrii” au pornit asaltul la poarta lui Raul Avram încă din start, aşezându-se confortabil în jumătatea adversă. Prima mare ocazie de gol a aparţinut lui Missi Mezu, în minutul 27. Internaţionalul gabonez a şutat puternic de la peste 20 de metri, puternic, direct în bara transversală. Cinci minute mai târziu, B. Kanda a reluat din apropiere, puţin peste poartă.
Echilibrul s-a rupt în minutul 36, atunci când V. Alexandru a trimis din 6 metri balonul în plasă, după o centrare perfectă a lui I. Ţenea.
Scorul ia proporţii în repriza secundă, Dunărea perforând de alte 5 ori poarta apărată de Avram.
Tabela arată 2-0 în minutul 53, acelaşi V. Alexandru marcând din careul mic cu un şut puternic în plasa laterală. Golgeterul Dunării îşi trece în cont hattrick-ul în minutul 62 când a transformat o lovitură de la 11 metri dictată de centralul Marius Chiţu pentru un henţ în suprafaţa de pedeapsă.
Nici nu se reia bine jocul că tabela se modifică din nou, în minutul 64 când S. Pană a înscris cu un lob de la peste 35 de metri. Intrat în teren în minutul 81 în locul lui Preoteasa, M. Drăghiceanu a marcat pentru 5-0, 4 minute mai târziu, el şutând plasat din afara careului, în drepta portarului.
Tabela se închide la 6-0, în minutul 88, reuşita aparţinând lui Bodo Kanda care a înscris după o lovitură liberă direct de la 22-23 de metri, balonul fiind uşor deviat de zid.
Dunărea obţine a 8-a victorie consecutivă şi pentru cel puţin până la finalul partidei Hermannstadt – Ripensia Timişoara, meci programat sâmbătă, de la ora 15.00, s-a instalat în fotoliul de lider al ligii a 2-a.
Sâmbăta viitoare, de la ora 11.00, Dan Alexa&Co vor juca în deplasare cu Foresta Suceava, formaţie care sâmbătă a remizat, 2-2, în deplasare, cu CS Afumaţi.
La acest joc au asistat foştii internaţionali, Adrian Mutu, Florin Prunea şi Basarab Panduru, ultimii doi fiind însoţiţi de fostul medic al tricolorilor, Pompiliu Popescu.
Foto Alexandru Botezatu
Dunărea Călăraşi - Ştiinţa Miroslava 6-0 (1-0)
Au marcat: V. Alexandru (36’, 53’, 62’ – pen.), S. Pană (64’), M. Drăghiceanu (85’), B. Kanda (88’)
Dunărea: C. Lungu (cpt) – I. Ţenea, B. Manole, B. Şandru (69’ Cr. Puşcaş), Şt. Mardare – B. Kanda, G. Preoteasa (81’ M. Drăghiceanu), S. Pană, Val. Munteanu – Missi Mezu, V. Alexandru (77’ C. Cristea). Rezerve: G. Popa – B. Danciu, A. Gassama, A. Puşcaşu
Antrenor: Dan Alexa
Ştiinţa: R. Avram - G. Maxim (cpt), Seb. Bucur, Mateciuc, Cerneuţanu, Săvoaia ( 65’ R. Asăvoaei), Izmană, Taciuc, Căinari (57’ Al. Corban), Ed. Sandu (57’ C. Nemţanu), Al. Marin. Rezerve: Turiţă - Nemţanu, Căruţă, Corban, Botezatu, Viorică, Asăvoaiei
Antrenor: Cristian Ungureanu
Arbitru: Marius Chiţu (Târgovişte); Asistenţi: Ovidiu Arusoaiei (Piatra Neamţ) şi Răzvan Mihai Dobre (Şotânga).
Cartonaşe galbene: Şt. Mardare (31) / Al. Taciuc (40’)
Etapa a 11-a
Chindia Târgovişte – Sportul Snagov 1-0
A marcat: V. Lică (61’ – autogol)
Olimpia Satu Mare – ASU Poli Timişoara 0-2
Au marcat: Al. Bădăuţă (28’), D. Sorescu (58’)
Dunărea Călăraşi – Ştiinţa Miroslava 6-0
Au marcat: V. Alexandru (36’, 53’, 62’ – pen.), S. Pană (64’), M. Drăghiceanu (85’), B. Kanda (88’)
CS Afumaţi – Foresta Suceava 2-2
Au marcat M. Dedu (34’ – pen.), R. Avram (69’) / B. Matei (66’, 90+4’ – pen.)
CS Baloteşti – Luceafărul Oradea 2-2
Au marcat: Ad. Hurdubei (5’), M. Neagu (46’) / Cl. Codoban (70’), Vl. Rusu (82’)
Metaloglobus – FC Argeş 1-1
Au marcat: V. Ghenovici (36’) / I. Năstăsie (21’)
Sâmbătă, 7 octombrie, ora 15.00
FC Hermannstadt – Ripensia Timişoara
Duminică, 8 octombrie, ora 15.30
UTA Arad – Pandurii Tg. Jiu
Luni, 9 octombrie, ora 17.30
CS Mioveni – ASA Tg. Mureş
Clasament
1. Dunărea Călăraşi 11 8 1 2 23-10 25
2. AFC Hermannstadt 10 8 1 1 17-5 25
3. Chindia Târgovişte 11 6 3 2 25-6 21
4. Academica Clinceni 11 6 3 2 19-14 21
5. ASA Tg. Mureş 10 5 3 2 19-14 18
6. Ripensia Timişoara 10 5 2 3 31-11 17
7. CS Mioveni 10 5 3 2 18-12 17
8. FC Argeş 11 4 4 3 14-9 16
9. ASU Poli Timişoara 11 5 1 5 14-15 16
10. Sportul Snagov 11 4 3 4 8-7 15
11. Dacia Brăila 11 4 2 5 28-22 14
12. CS Afumaţi 11 3 4 4 9-12 13
13. Olimpia Satu Mare 11 4 1 6 7-17 13
14. Pandurii Tg. Jiu 10 3 3 4 16-15 12
15. Metaloglobus 11 3 3 5 14-14 12
16. UTA Arad 10 2 4 4 7-9 11
17. Ştiinţa Mirolava 11 2 2 7 12-36 8
18. Foresta Suceava 11 2 2 7 8-47 8
19. Luceafărul Oradea 11 1 4 6 14-21 7
20. CS Baloteşti 11 1 4 6 11-18 7
Etapa a 12-a
Sâmbătă, 14 octombrie, ora 11.00
Sportul Snagov – Pandurii Tg. Jiu
Ştiinţa Miroslava – Olimpia Satu Mare
Foresta Suceava – Dunărea Călăraşi
Luceafărul Oradea – CS Afumaţi
Ripensia Timişoara – CS Baloteşti
Dacia Brăila – CS Mioveni
FC Argeş – Academica Clinceni
Chindia Târgovişte – Metaloglobus
Duminică, 15 octombrie, ora 15.30
ASU Poli Timişoara – UTA Arad
Marţi, 17 octombrie, ora 19.30
ASA Tg. Mureş – AFC Hermannstadt