Liga 3 | Et. 17: Dunărea, revenire spectaculoasă. Agricola, victorie fără probleme. Modelu, prima remiză stagională!

Sâmbătă după-amiază s-au desfășurat toate cele 5 partide din cadrul rundei a 17-a a sezonului regulat al ligii a 3-a.

Dunărea Călărași și-a revenit spectaculos după eșecul suferit în urmă cu o săptămână câștigând detașat duelul de la Gheorghe Doja cu Recolta. Echipa noastră a condus la pauză cu 1-0, grație reușitei lui Iulian Ilie din minutul 43. În partea secundă, Dunărea a dominat autoritar marcând alte 4 goluri prin Vîlea (76), Chiriță (79), V. Andrei (84) și din nou Chiriță, în primul minut al adiționalelor. Cu 38 de puncte în cont, Dunărea e pe 2 iar în ultima rundă a sezonului regulat va juca acasă cu Gloria Băneasa. Până atunci, marți, 19 martie, de la oraq 14.00, galben-albaștrii vor da piept într-un amical de lux cu Hagi&Co.

La Călărași, Agricola Borcea a trecut fără probleme de Progresul Fundulea. Ambele goluri au fost marcate în prima repriză (min. 6 și 28). La 4 minute de la startul părții a 2-a, Agricola a ratat și o lovitură de la 11 metri. Aflată pe 3 și calificată în play-off, Agricola va juca sâmbăta viitoare acasă cu Recolta Gh. Doja.

La Băneasa, Înainte a terminat la egalitate meciul cu Gloria, bifând și prima remiză stagională. Modelenii care în sezonul trecut se calificaseră în play-off vor juca în continuare în play-out.

Lidera Seriei 3, CS Afumați n-a avut probleme pe terenul ultimei clasate, FC Voluntari 2, câștigând meritat cu 2-0.

LPS HD Clinceni este a 4-a echipă cu drept de joc în play-off după ce a învins astăzi pe teren propriu pe Axiopolis Cernavodă cu 3-1.