Dunărea, sfârşit de drum în Cupă, la Giurgiu!

Astra Giurgiu merge mai departe în semifinalele Cupei României trecând miercuri după - amiază, nu fără emoţii, de Dunărea Călăraşi. Pentru echipa noastră, meciul a început de fapt în minutul 7 la scorul de 2-0 pentru giurgiuveni care au marcat ambele goluri prin finlandezul, Vahid Hambo.

Astra, cu 9 jucători în teren din “11-le” de bază, a punctat prima oară în minutul 5. Julien Begue l-a deschis foarte bine în careu pe Azdren LLullaku care a centrat perfect în faţa porţii de unde Hambo a înscris cu un şut pe jos din 5 metri. Două minute mai târziu, din nou Julien Begue e la “servire” oferindu-I o minge ca pe tavă lui Hambo care-l execută din nou pe Straton, ţintuit pe linia porţii.

Încet – încet, jocul se mai echilibrează, Dunărea ratând o bună oportunitate în minutul 34 prin tânărul Ianis Stoica.

În partea a doua, Dunărea e mult mai activă, leagă mult mai bine jocul punând probleme evidente gazdelor. În minutul 90, Valentin Munteanu, introdus pe teren în minutul 63 în locului lui Hamidou Keyta fructifică o lovitură de la 17 metri, central, balonul atingându-l parcă şi pe Cucu înainte să “se odihnească” în plasa porţii lui Santos Oliveira.

Dunărea a mai înscris şi în al doilea minut al prelungirilor prin Gabi Iancu, acesta reluând fulgerător de la marginea careului balobul respims de Claudiu Belu. Centralul piteştean, Cătălin Popa, a decis să anuleze golul, semnalând în prealabil un fault al lui Ben Djemia asupra lui Belu. Reluările l-au contrazis însă pe Popa.

Drumul “galben – albaştrilor” în Cupa României s-a oprit miercuri la Giurgiu.

Dan Alexa care miercuri a mizat pe jucători care au evoluat prea puţin sau aproape deloc în acest mini – retur, e deja cu gândul la partida de la Mediaş, cu Gazul din ultima etapă a sezonului regulat. Un punct sau chiar o victorie i-ar mai uşura puţin misiunea Dunării în play – out.

Dunărea Călăraşi – Astra Giurgiu 1-2

Au marcat: V. Munteanu (90’) / Vahid Hambo (5’, 7’)

Dunărea: 25. Cătălin Straton – 23. Filip Gligorov, 3. Cristi Sîrghi, 4. Selim Ben Djemia, 77. Steliano Filip (8. Stelian Cucu, 75’) – 21. Hamidou Keyta (10. Valentin Munteanu, 63’), 5. Gabriel Simion, 44. Conor Henderson – 88. Ianis Stoica (7. Aymen Souda, 46’), 11. Gabi Iancu – 99. Junior Mapuku.

Rezerve:  33. Nicolai Calancea – 16. Marc Khalil, 22. Alexandru Munteanu, 6. Abdel Hakim Omrani

Antrenor: Dan Alexa

Astra: 18. Santos Oliveira – 70. Claudiu Belu, 21. Erico Silva, 25. Mike Cestor, 19. Mihai Butean – 8. Ciprian Bicean, 24. Filip Mrzljak – 88. Julien Begue (28. Andrei Trusescu, 84’), 10. Azdren Llullaku, 96. Silviu Balaure (11. Valentin Gheorghe, 75’) – 90. Vahid Hambo (95. Romario Moise, 70’)

Rezerve: 1. David Lazar – 5. Constantin Dima, 3. Risto Radunovic, 27. Radu Crişan

Antrenor: Costel Enache.

Au arbitrat: Cătălin Popa (Piteşti) - Vasile Marinescu (Bucureşti) şi Ovidiu Artene (Vaslui). Rezervă: Cătălin Buşi (Rm. Vâlcea)

Observatori: Corneliu Fecioru şi Sorin Cojocaru (ambii Bucure;ti(

Cartonaşe galbene: V. Hambo (61’), M. Butean (86’) / Cr. Sîrghi (18’), St. Filip (38’), J. Mapuku (45’)

Sferturi de finală / Rezultate

FC Viitorul – Hermannstadt 3-2

Au marcat: Vl. Achim (6’), Rivaldinho (41’), Eric (77) / Vl. Achim (64’ – aut.), J. Tsoumou (72’ – pen.)