Sâmbătă dimineaţă au avut loc primele 5 partide din cadrul rundei a 3-a a ligii a 2-a Casa Pariurilor. Gloria Buzău a zburdat acasă cu Sportul Snagov pe care a învins-o clar, cu 7-0. Buoienii urcă pe primul loc cu punctaj maxim dar cu un număr de goluri marcate mai mare decât UTA care a trecut la Arad de FK Csikszereda cu 3-0.
Nou – promovata CSM Reşiţa s-a impus cu 3-1 în faţa gorjenilor de la Pandurii Tg. Jiu. Victorie la limită pentru CS Mioveni la Drobeta Turnu Severin în faţa celor de la Viitorul Pandurii Tg. Jiu.
Pe teren propriu, Metaloglobus a câştigat fără emoţii duelul cu Ripensia Timişoara, toate cele 3 goluri fiind marcate de fraţii Herea.
Etapa continuă după-amiază cu alte două jocuri.
În Trivale se joacă derby-ul FC Argeş – Universitatea Cluj (ora 15.30) iar de la ora 18.00, ASU Poli va întâlni la Timişoara pe Daco Getica.
Etapa a 3-a
CSM Reşiţa – Pandurii Tg. Jiu 3-1
Au marcat: Daniel Ene (12, 76), Dragoş Săulescu (40) / Ovidiu Raşoveanu (4)
Viitorul Pandurii Tg. Jiu – CS Mioveni 0-1
A marcat: Valentin Balint (48)
SCM Gloria Buzău – Sportul Snagov 7-0
Au marcat: Marius Ioniţă (35), Valentin Alexandru (39, 44), Valentin Munteanu (42, 59), Dragoş Huiban (51), Matei Constantinescu (90+1)
Metaloglobus – Ripensia Timişoara 3-0
Au marcat: Claudiu Herea (18), Ovidiu Herea (56, 71)
UTA Arad – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 3-0
Au marcat: Ciprian Rus (54, 87), Octavian Ursu (90+3)
Sâmbătă, 17 august
15. 30 FC Argeş – Universitatea Cluj
18.00 ASU Poli Timişoara – Daco Getica Bucureşti
Duminică, 18 august
13.00 Concordia Chiajna – Farul Constanţa
15. 30 Dunărea Călăraşi – Petrolul Ploieşti
Marţi, 20 august, ora 18.45
Turris Oltul Turnu Măgurele – FC Rapid
Clasament
- SCM Gloria 3 3 0 0 10-1 9
- UTA Arad 3 3 0 0 9-0 9
- CSM Reşiţa 3 2 1 0 6-2 7
- CS Mioveni 3 2 1 0 3-1 7
- Turris Oltul 2 2 0 0 5-0 6
- FC Rapid 2 1 1 0 3-1 4
- Farul Constanţa 2 1 1 0 1-0 4
- FC Argeş 2 1 0 1 4-2 3
- ASU Poli 2 1 0 1 3-1 3
- Univ. Cluj 2 1 0 1 3-2 3
- Metaloglobus 3 1 0 2 4-5 3
- FK Csikszreda 3 1 0 2 3-4 3
- Concordia 2 1 0 1 2-3 3
- Petrolul Ploieşti 2 1 0 1 2-4 3
- Ripensia 3 1 0 2 3-6 3
- Viitorul Pandurii 3 1 0 2 2-5 3
- Dunărea 2 0 0 2 0-4 0
- Daco Getica 2 0 0 2 0-4 0
- Pandurii Tg. Jiu 3 0 0 3 1-8 0
- Sportul Snagov 3 0 0 3 1-12 0