Liga 2 | Al. Stoica, încă de la debut pe lista marcatorilor!

Dunărea Călărași a reușit o remiză în deplasarea de la Timișoara cu Ripensia, scor 3-3, în prima etapă a noului sezon al L2. Echipa antrenată de Mirel Condei a deschis scorul încă din minutul 16 prin Alexandru Stoica. Atacantul de 24 de ani, sosit în această vară de la Farul Constanța, a marcat după o respingere greșită a bănățenilor, cu un șut expediat de la 13-14 metri, la colțul lungul.

Din păcate “piticul” avea să părăsească terenul cu puține momente înainte de finalul primei părți acuzând stări de rău.

Încă din start în topul golgeterilor, Stoica pare că se simte bine la Călărași unde a mai evoluat în două rânduri, mai exact în sezoanele 2015-2016, respectiv 2017-2018, reușind să înscrie al 10-lea său gol sub tricoul “galben-albastru”.

Ultima sa reușită datează din 25 aprilie 2018, el înscriind atunci golul de 3-1 (min. 90+1) în partida de acasă cu Foresta Suceava. Stoica a făcut parte din lotul, condus de Dan Alexa, care avea să promoveze atunci în liga 1.

Alexandru Iulian Stoica | Cifre Dunărea Călărași

Ediția 2015-2016 | 28 partide, 8 goluri

- 17 partide jucate în sezonul regular, 5 goluri marcate

- 9 partide disputate în play-off, 3 goluri înscrise

- 2 partide jucate în cadrul barajului de promovare, nici un gol marcat.

Ediția 2017-2018 | 11 partide, 1 gol

- 11 partide disputate, 1 gol înscris (25.04.2018, etapa 31: Dunărea – Foresta Suceava 3-1, gol reușit în minutul 90+1)

Ultimul gol reușit în campionatul ligii 2: 13 martie 2021, Et. 19: Farul Constanța – ACS Fotbal Comuna Recea 3-2. Stoica a intrat pe teren în minutul 30 în locul lui Măzărache, marcând golul de 3-1 în minutul 85.