Fotbal / România, învinsă în primul meci din preliminariile EURO 2020

Fotbal / România, învinsă în primul meci din preliminariile EURO 2020

Într-un meci în care selecționerul Cosmin Contra a început cu patru jucători U21 titulari, Manea, Marin, Băluță și Pușcaș, și cu alți doi intrați pe parcursul partidei, Ianis Hagi și Ivan, echipa noastră a fost învinsă de sfertfinalista Campionatului Mondial din Rusia de anul trecut.

Suedezii au început mai bine meciul și au condus la pauză cu scorul de 2-0, prin golurile reușite de Quaison (33) și Claesson (40).

La pauză, selecționerul Cosmin Contra a mutat ofensiv, atacantul Claudiu Keșeru în locul mijlocașului Alexandru Mitriță, iar vârful nostru a marcat în minutul 58, după o centrare venită de la Răzvan Marin.

Contra a continuat să mute ofensiv, cu Ianis Hagi și Andrei Ivan, tricolorii au dominat în mare măsură partea secundă, dar scorul a rămas neschimbat. Deși Săpunaru a avut o uriașă oportunitate de a egala în minutele de prelungire.

Înfrângere în primul duel din preliminariile CE 2020, iar tricolorii vor juca marți, 26 martie, la Cluj-Napoca, împotriva Insulelor Feroe. Meciul va începe la ora 21:45 și va fi transmis în direct de PRO TV.

În celelalte două jocuri din grupa F: Malta – Feroe 2-1, Spania – Norvegia 2-1.

 

Rezultatele primei etape din preliminariile EURO 2020

55 de selecționate împărțite în 10 grupe încep de joi, 21 martie, lupta pentru primele 20 de locuri la turneul final al Campionatului European din 2020. O ediție aniversară organizată în 12 orașe europene, între care și Bucureștiul.

În acest final de lună se vor disputa primele două etape ale calificărilor. Cel mai tare duel este cel din grupa C dintre Olanda și Germania, programat pe 24 martie, de la ora 21:45. În cazul în care ambele reprezentative se califică la EURO, România și Olanda vor fi repartizate automat în aceeași grupă – C. Partidele din această grupă se vor disputa la Amsterdam și București.

Se mai remarcă în acest debut de preliminarii și partidele Portugalia – Serbia (25 martie) și Elveția – Danemarca (26 martie).

Vezi mai jos programul primelor două runde din preliminariile EURO 2020. La turneul final se califică primele două clasate din fiecare grupă. Ultimele 4 calificate vor fi stabilite în urma play-off-ului Ligii Națiunilor.

Grupa A

22 martie: Bulgaria – Muntenegru 1-1 (Nedelev 82-pen. / Mugoša 50), Anglia – Cehia 5-0 (Sterling 24, 62, 68, Kane 45+2-pen., Kalas 84-autogol)

25 martie: Muntenegru – Anglia, Kosovo – Bulgaria (21:45)

Grupa B

22 martie: Portugalia – Ucraina 0-0, Luxemburg – Lituania 2-1 (Barreiro Martins 45, Rodrigues 55 / Černych 14)

25 martie: Portugalia – Serbia, Luxemburg – Ucraina (21:45)

Grupa C

21 martie: Irlanda de Nord – Estonia 2-0 (McGinn 56, S. Davis 75-pen.), Olanda – Belarus 4-0 (Depay 1, 55-pen., Wijnaldum 21, Van Dijk 86)

24 martie: Irlanda de Nord – Belarus, Olanda – Germania (21:45)

Grupa D

23 martie: Georgia – Elveția 0-2 (St. Zuber 56, Zakaria 80), Gibraltar – Irlanda 0-1 (Hendrick 49)

26 martie: Elveția – Danemarca, Irlanda – Georgia (21:45)

Grupa E

21 martie: Slovacia – Ungaria 2-0 (Duda 42, Rusnák 85), Croația – Azerbaijan 2-1 (Barišić 44, Kramarić 79 / Sheydaev 19)

24 martie: Țara Galilor – Slovacia (16:00), Ungaria – Croația (19:00)

Grupa F

23 martie: Suedia – România 2-1 (Quaison 33, Claesson 40 / Keșerü 58), Malta – Feroe 2-1 (Nwoko 13, S. Borg 77-pen. / J. Thomsen 90+8), Spania – Norvegia 2-1 (Rodrigo 16, Ramos 71-pen. / King 65-pen.)

26 martie: România – Feroe, Norvegia – Suedia, Malta – Spania (21:45)

Grupa G

21 martie: Israel – Slovenia 1-1 (Zahavi 55 / Šporar 48), FYR Macedonia – Letonia 3-1 (Alioski 11, Elmas 29, 90+3 / Isajevs 87), Austria – Polonia 0-1 (K. Piątek 69)

24 martie: Israel – Austria (19:00), Slovenia – FYR Macedonia, Polonia – Letonia (21:45)

Grupa H

22 martie: Moldova – Franța 1-4 (Ambros 89 / Griezmann 24, Varane 27, Giroud 36, Mbappé 87), Andorra – Islanda 0-2 (B. Bjarnason 22, Kjartansson 80), Albania – Turcia 0-2 (Burak Yılmaz 21, Çalhanoğlu 55)

25 martie: Turcia – Moldova (19:00), Franța – Islanda, Andorra – Albania (21:45)

Grupa I

21 martie: Kazahstan – Scoția 3-0 (Pertsukh 6, Vorogovskiy 10, Zainutdinov 51), Cipru – San Marino 5-0 (Sotiriou 19-pen., 23-pen., Kousoulos 26, Efrem 31, Laifis 56), Belgia – Rusia 3-1 (Tielemans 14, E. Hazard 45-pen., 88 / Cheryshev 16)

24 martie: Kazahstan – Rusia (16:00), San Marino – Scoția (19:00), Cipru – Belgia (21:45)

Grupa J

23 martie: Liechtenstein – Grecia 0-2 (Fortounis 45+1, Donis 80), Italia – Finlanda 2-0 (Barella 7, Kean 74), Bosnia-Herțegovina – Armenia 2-1 (Krunić 33, Milošević 80 / Mkhitaryan 90+3-pen.)

26 martie: Armenia – Finlanda (19:00), Italia – Liechtenstein, Bosnia-Herțegovina – Grecia (21:45)

 

Sursa text so foto www.frf.ro