Liga 4 | Seria A: Meci cu de toate la Grădiștea. Spicul bifează a 12-a victorie stagională!

Derby-ul etapei a 15-a, în Seria A, a avut de toate. O învingătoare, goluri, lovituri de 11 metri, eliminări și foarte mulți nervi, în finalul duelului. Prima parte a fost mai “moale”, Venus fiind mai mult prezentă în jumătatea adversă. Ba chiar a izbutit în ultimele minute să deschidă și scorul.

După pauză, Dunărea Grădiștea a îndrăznit reușind să egaleze, undeva la jumătatea reprizei, în urma unui penalty.

Finalul a fost însă incandescent. Centralul Gabriel Oprea a dictat o lovitură de la 11 metri pentru oaspeți, decizie care i-a iritat la maxim pe gazde. Imediat după golul oaspeților, antrenorul Dunării, Cosmin Onofrei a văzut în două rânduri “galbenul” și implicit cartonașul roșu, stârnindu-l și pe noul președinte Dumitru Chiru care i-a făcut multe reproșuri centralului. Partida a fost prelungită nu mai puțin de 9 minute, la final făcându-și simțită prezența și un echipaj de poliție pentru a preîntâmpina eventuale atacuri ale gazdelor la adresa brigăzii de arbitri. N-ar fi exclus ca în urma celor întâmplate, Dunărea să joace cel puțin o etapă prin străini.

Meciul s-a încheiat cu victoria chinuită a liderei, Venus care strânge 42 de puncte. Grădiștea rămâne cel puțin până mâine pe 4, poziție pe care și-o dorește enorm și ACS Roseți.

Spicul Vîlcelele n-a avut emoții la Cuza Vodă, câștigând cu 3-1 în fața unui adversar care s-a străduit să fie o nucă tare.

Victoria Lehliu s-a impus cu 2-0 pe terenul ultimei clasate iar Unirea a câștigat la scor de forfait meciul de acasă cu AS Gâldău.

Duminică, de la ora 16.00 este programat ultimul meci al rundei, ACS Roseți – Dunărea Ciocănești. Se anunță un joc...ce merită urmărit!