Liga a 3-a / Mostiştea şi Înainte, la un punct distanţă de primul loc! Vinerea viitoare, cele două echipe se vor duela la Modelu!

S-au desfăşurat vineri şi sâmbătă jocurile din cadrul etapei a 10-a, în Seria a 2-a a L3.

Înainte Modelu a bifat a 7-a victorie stagională câştigând în deplasare partida cu FCSB 2. Alexandru Marin a deschis scorul relativ repede, în minutul 12 pentru Înainte, egalarea survenind în minutul 78 după reuşita lui Antonio Agafiţei. Modelu a pus mâna pe victorie în minutul 89 după transformarea loviturii de la 11 metri de către Alexandru Dobre.

Sâmbătă, Mostiştea Ulmu a trecut acasă de CS Poseidon Limanu – 2 Mai, cu 3-1, graţie golurilor marcate de Alexandru Gheorghe (11, 70) şi Silviu Radu (55), respectiv Mihai Lazăr (30).

Ulmu e pe 3 cu 23 de puncte la fel ca şi Modelu, pe 4, dar cu un golaveraj mai bun, ambele la un punct distanţă de Unirea Slobozia (24 de puncte) lidera Seriei.

Înainte şi Mostiştea se vor duela vinerea viitoare la Modelu în uvertura rundei a 11-a.

Agricola Borcea a cedat la Tunari cu 3-1, golul fiind reuşit de Andrei Luca în minutul 82.

Borcea e pe 14 cu 5 puncte urmând ca sâmbăta viitoare să joace acasă cu CS Medgidia, locul 10 (11 puncte)

Etapa a 10-a / Rezultate

Dacia Unirea Brăila - Unirea Slobozia    0-2

FCSB 2 - Înainte Modelu    1-2

Au marcat: Antonio Agafiţei (78) / Alexandru Marin (12), Alexandru Dobre (89 - penalty)

CS Tunari - Agricola Borcea    3-1

Au marcat: Valentin Cristea (29), Nelu Bucă (37), Ionuţ Dima (90) / Andrei Luca (82)

CS Medgidia - CS Afumaţi    0-6

Viitorul Ianca - Axiopolis Sport Cernavodă    3-0

Metalul Buzău - CS Făurei    0-1

Recolta Gheorghe Doja - SC Popeşti Leordeni    1-1

Mostiştea Ulmu - Podeidon Limanu-2 Mai     3-1

Au marcat: Alexandru Gheorghe (11, 70), Silviu Radu (55) / Mihai Lazăr (30)

1. Unirea Slobozia             10    7   3   0    23-9     24

2. CS Afumaţi                     10    7   2   1    33-6     23