Cupa României Betano | Atletic United Ploiești – Progresul Fundulea, sâmbătă, 16 iulie, ora 17.30

Arena Anghel Iordănescu din Voluntari va găzdui sâmbătă, 16 iulie, începând cu ora 17.30 de minute, pe terenul sintetic, finala Regiunii 6 a Cupei României Betano dintre Atletic United Ploiești și Progresul Fundulea. Cele două viitoare adversare au câștigat Grupa 1, respectiv Grupa 2 a Regiunii 6.

Partida va fi arbitrată de un trio din Capitală alcătuit din Maria Alexandra Valusescu – Silviu Goicea și Viorel Dobre. Delegat a fost desemnat Raluca Șerban (Popești – Vâlcea).

În caz de egalitate după 90 de minute urmează două reprize a câte 15 minute fiecare. Dacă egalitatea persistă se va trece la executarea loviturilor de departajare.

Echipa învingătoare se va alinia la startul Turului 1 la care participă nu mai puțin de 76 de formații. 7 dintre ele sunt câștigătoarele finalelor Fazei Regionale, programate sâmbătă.

Progresul Fundulea a câștigat Grupa 2 obținând două victorii din tot atâtea meciuri disputate: 3-0 în deplasare cu AFC Iazu (câștigătoarea fazei județene Ialomița a Cupei României) și 1-0, acasă, cu CS Dinamo București (câștigătoarea trofeului la nivel de Capitală).

Finalele Fazei Regionale | Sâmbătă, 16 iulie, ora 17.30

Regiunea 1: Victoria Horia (Neamț) – Viitorul Darabani (Botoșani) | Meciul se dispută pe stadionul CFR (Paşcani)

Regiunea 2: Someșul Feldru (Bistrița-Năsăud) – Crișul Sântandrei (Bihor) | Meciul se dispută pe stadionul Măgura (Şimleu Silvaniei)

Regiunea 3: ACS Tg. Mureș 1898 (Mureș) – Universitatea din Alba Iulia (Alba) | Meciul se dispută pe stadionul Baza Sportivă “Dan Anca” (Cluj-Napoca)

Regiunea 4: CSO Turceni (Gorj) – CSM Lugoj (Timiș) | Meciul se dispută pe stadionul “Mircea Chivu” – Teren 2 Sintetic (Reşiţa)

Regiunea 5: ACS Roberto Ziduri (Dâmbovița) – Dunărea Turris Tr. Măgurele (Teleorman) | Meciul se dispută pe stadionul Central (Bradu)

Regiunea 6: Atletic United 1906 Ploiești (Prahova) – Progresul Fundulea (Călărași) | Meciul se dispută pe “Anghel Iordănescu” – Teren Sintetic (Voluntari)

Regiunea 7: Axiopolis Cernavodă (Constanța)– Unirea Braniștea (Galați) | Meciul se dispută pe stadionul Sportul (Chiscani)