Cupa României | A mai rămas o necunoscută

Alte două jocuri s-au disputat astăzi în cadrul optimilor de finală ale Cupei României, ediția 2020-2021. Viitorul Pandurii a produs surpriza învingând la Tg. Jiu pe Gaz Metan cu 1-0.

ASU Poli a început bine duelul cu Astra de pe Dan Păltinișanu conducând din minutul 27, după reușita lui Coadă. Echilibrul a fost refăcut în minutul 57 după golul izbutit de Balaure. Italianul Montini a marcat golul izbăvitor în minutul 81, Astra calificându-se în sferturi.

A mai rămas o singură necunoscută. FC Botoșani și Universitatea Craiova se bat în Moldova, în această seară de la ora 20.30 de minute pentru cel de-al 8-lea loc în sferturi.

Meciul va fi arbitrat de Marcel Bîrsan (București), el fiind ajutat de Mircea Grigoriu și Valentin Avram, și ei doi din București. Rezervă a fost desemnat Lucian Rusandu (Sf. Gheorghe).

Cupa României / Optimi de finală / Rezultate înregistrate

Petrolul Ploiești – CSM Politehnica Iași 3-0

Au marcat: Romario Moise (17), Valentin Țicu (45), Vasile Buhăescu (550

Farul Constanța – Chindia Târgoviște 0-3

Au marcat: Valmir Berisha (39), Paul Iacob (70), Tomas Diaz (72).

Universitatea Cluj – UTA Arad 2-1

Au marcat: Derick Ogbu (32), Sergio Ribeiro (73), respectiv Adrian Petre (90+5).

Dinamo – FCSB 1-0

Viitorul Pandurii Târgu Jiu - Gaz Metan Mediaş 1-0

A marcat: Daniel Paraschiv (15).

ASU Politehnica Timișoara – Astra Giurgiu

Au marcat: Ionuț Coadă (27) / Silviu Balaure (57), Mattia Montini (81)

Joi, 11 februarie

Ora 20.30 FC Botoșani – Universitatea Craiova

În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri şi, după caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă.

Partida va fi transmisă în direct la Digi Sport, Look Sport și Telekom Sport

Echipe calificate: Dunărea Călărași, Petrolul Ploiești, Chindia Târgoviște, Universitatea Cluj, Dinamo, Viitorul Tg. Jiu, Astra Giurgiu