Miercuri după-amiază s-au disputat 35 de partide din cadrul fazei a 2-a a Cupei României la fotbal, ediția 2021-2022. Agricola Borcea merge mai departe după ce a învins la Ciocănești pe Dunărea cu 5-3.
Faza a 3-a se va desfășura pe 25 august.
Cupa României | Faza 2 | Rezultate
CS Cârcea – ACSO Filiaşi 0-3
FC Avrig – FC Braşov 2-7
Kids Tâmpa Braşov – SR Braşov 7-8 după lovituri de departajare (2-2 după 90 de minute, 3-3 după 120 de minute, 4-5 la lovituri de departajare)
CSM Jiul Petroşani – Gilortul Târgu Cărbuneşti 6-1
CS Hunedoara – CSM Deva 5-3 după lovituri de departajare (0-0 după 90 și 120 de minute, 5-3 la lovituri de departajare)
Progresul Ezeriş – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 2-1
CSC Dumbrăviţa – Şoimii Lipova 0-1
Avântul Periam – Progresul Pecica 2-1
Lotus Băile Felix – Crişul Chişineu Criş 0-1
Foresta Tileagd – CA Oradea 0-5
CSM Satu Mare – Minaur Baia Mare 0-2
Progresul Şomcuta Mare – Gloria Bistriţa-Năsăud 2-3
Sportul Şimleu Silvaniei – SCM Zalău 0-1
Sportul Beclean – Unirea Dej 1-3
Sănătatea Cluj – Sticla Arieşul Turda 3-2
Voinţa Stremţ – Industria Galda 1-0
Metalurgistul Cugir – CS Comunal Şelimbăr 1-2
Unirea Ungheni – Avântul Reghin 4-2
Dante Botoşani – Foresta Suceava 3-1
Şomuz Fălticeni – Bucovina Rădăuţi 3-0
Ştiinţa Miroslava – CSM Ceahlăul Piatra Neamţ 10-9 după lovituri de departajare (0-0 după 90 de minute, 1-1 după 120 de minute, 9-8 la lovituri de departajare)
Sporting Juniorul Vaslui – Huşana Huşi 1-2 după prelungiri (1-1 după 90 de minute)
Sporting Lieşti – SC Oţelul Galaţi 0-4
Viitorul Curiţa – AFC Odorheiu Secuiesc 0-4
Inizio Focşani – CSM Focşani 0-2
Recolta Gheorghe Doja – Viitorul Ianca 1-0
Metalul Buzău – CSM Râmnicu Sărat 2-0
Dunărea Ciocăneşti – Agricola Borcea 3-5
(54), (68), (90+3) / Alin Robu (25), Savu Iovu (57, 65), Petre Eduard (75), Daniel Gață (84)
SC Popeşti Leordeni – CS Afumaţi 4-3
Asalt Bucureşti – CS Tunari 1-7
CSM Alexandria – Sporting Roşiori 1-3 după lovituri de departajare (0-0 după 90 și 120 de minute, 1-3 la lovituri de departajare)
CSO Plopeni – CS Blejoi 4-1
Flacăra Moreni – FC Pucioasa 0-2
Sparta Râmnicu Vâlcea – Unirea Bascov 1-2 după prelungiri (0-0 după 90 de minute)
Viitorul Dăeşti – Vediţa Coloneşti 0-1
CS Năvodari – Axiopolis Sport Cernavodă 3-0
Nu s-a disputat. Axiopolis s-a desființat, iar CS Năvodari se califică în faza următoare la ”masa verde”.
Miercuri, 18 august 2021, ora 17:00
Progresul Spartac – Steaua
Miercuri, 18 august 2021, ora 17:30
Sportul Chiscani – Dacia Unirea Brăila
Câștigătoarele acestor jocuri se vor califica în următoarea fază a competiției KO, Faza a III-a, care este stabilită pentru data de 25 august 2021. În acest tur vor participa 52 de echipe: 38 calificate din Faza a II-a şi 14 echipe din Liga 2. Atunci se vor disputa 26 de meciuri.
Sursa www.liga2.prosport.ro