Liga a 2-a / Dunărea vs. Ripensia: o victorie şi o remiză!

Arena Ion Comşa va găzdui sâmbătă, începând cu ora 11.00, partida dintre Dunărea Călăraşi şi Ripensia Timişoara din cadrul etapei a 5-a a noului sezon al ligii a 2-a Casa Pariurilor.

Până acum Dunărea şi Ripensia s-au întâlnit de 2 ori, ambele confruntări având loc în ediţia de campionat 2017 – 2018. Bilanţul este favorabil echipei noastre. În tur la Timişoara, pe 28 octombrie, în runda a 14-a, cele două echipe au încheiat la egalitate, 1-1. Gazdele au deschis scorul în minutul 15 prin Mediop Ndiaye, Dunărea egalând în minutul prin reuşita lui Missi Mezu.

În retur, pe 5 mai, Dunărea s-a impus cu 3-1, asigurându-şi cu 5 etape înainte de final promovarea în liga 1. Ripensia a deschis scorul în minutul 30 prin golul marcat de Marius Călin. Valentin Munteanu a egalat în minutul 47 iar după alte 7 minute, Dunărea conducea cu 2-1, graţie golului înscris de Alin Dobrosavlevici. În minutul 83, Silviu Pană a marcat pentru 3-1, rezultat care s-a păstrat până la final.

Bănăţenii, antrenaţi de Alexandru Pelici – Drăghicescu, aflat în vară pe lista Dunării, ocupă locul 10 în clasament bifând până acum 2 victorii şi tot atâtea înfrângeri (golaverajul fiind negativ 5-7). Dunărea a strâns până acum doar un punct, în runda precedentă la Miercurea Ciuc unde a remizat, 1-1, cu nou – promovata, FK Csikszereda.

Dunărea vs. Ripensia

28.10.2017 / Et. 14: Ripensia – Dunărea 1-1

Au marcat: Mediop Ndiaye (15) / Missi Mezu (83)

Dunărea: C. Lungu – I. Ţenea, B. Şandru, B. Manole, B. Vasile (59. Val. Munteanu) – S. Pană (72. C. Cristea), Cr. Puşcaş – Missi Mezu, M. Drăghiceanu (56. B. Danciu), B. Kanda – V. Alexandru

05.05.2018 / Et. 33: Dunărea – Ripensia 3-1

Au marcat: Val. Munteanu (47), A. Dobrosavlevici (54), S. Pană (83) / Marius Toma (30)

Dunărea: Fl. Munteanu – B. Vasile (46. C. Rus), B. Şandru (66. C. Cristea), A. Dobrosavlevici, G. Mendy – S. Pană, G. Preoteasa (46. P. Iacob), Cr. Puşcaş, Al. Stoica – B. Kanda, Val. Munteanu.