Liga 3 | Dunărea, prima victorie!

Vineri au avut loc primele două jocuri din cadrul rundei a 3-a, în Seria 3 a ligii a 3-a. Pe centralul Ion Comșa, Dunărea s-a trezit cu un musafir din județ, Progresul Fundulea, cea mai bună echipă a Seriei până la ora...impactului.

Cu Marius Păun în tribună care a decis să se retragă de la echipă după semieșecul de la Voluntari dar cu Adrian Ropotan jos pe bancă și cu Marius Alexe, sus la Oficială, ambii însă fără “calificarea” necesară ca să și antreneze, deocamdată, la acest nivel al L3 (să le spunem Bun venit!, dacă tot au descoperit acum Călărașiul), Dunărea a bifat prima victorie stagională. N-a fost greu dar nici ușor chit că oaspeții au venit la luptă cu doi jucători cu peste 40 de ani în C.I.

Țenea a deschis scorul în minutul 18 însă bucuria galben-albaștrilor n-a durat decât 10 minute. După a gafă a aceluiași Țenea care nu s-a sincronizat cu portarul Costache, Progresul obține un penalty în minutul 28 pe care-l transformă în gol Alin Mihăilă. Dunărea intra la pauză în avantaj, A. Vîlea punctând în minutul 33 pentru 2-1 după o fază creată de Bodo Kanda.

În partea secundă, ambele combatante forțează, gazdele desprinderea iar oaspeții egalarea, bucuria surâzând finalmente Dunării care înscrie golul de 3-1 prin Bodo Kanda (min. 87) care transformă și el un penalty.

Una peste alta o victorie normală pentru echipa noastră care urcă temporar până pe 3 cu 4 puncte în cont. Progresul coboară de pe 1 pe 2 și așteaptă rezultatele jocurilor programate sâmbătă.

În celălalt meci, Înainte a pierdut acasă cu 0-4 în fața ilfovenilor de la CS Afumați, bifând al doilea eșec la rând.

Agricola Borcea va juca sâmbătă, urmând a se deplasa la Cernavodă pentru duelul cu Axiopolis. Ar putea fi un prilej excelent de revanșă pentru trupa “patronată” de Aniel Teodor Nedelcu Pațurcă, după eliminarea din Cupă, suferită încă din primul tur în fața constănțenilor.