EURO 2020 | Olanda a bifat primul succes

EURO 2020 | Olanda a bifat primul succes

Echipa de fotbal a Olandei a învins spectaculos formaţia Ucrainei, cu scorul de 3-2 (0-0), duminică seara, pe Stadionul Johan Cruyff din Amsterdam, în Grupa C la EURO 2020.

Gazdele au condus cu 2-0, prin golurile înscrise de Georginio Wijnaldum (52) şi Wout Weghorst (59), Ucraina a egalat în urma golurilor reuşite de Andrei Iarmolenko (75), Roman Iaremciuk (79), iar Denzel Dumfries (85) a adus victoria Olandei.

Ucraina a pierdut primul său meci din acest an, fiind primul eşec în ultimele şapte meciuri (două victorii, patru egaluri). Totodată, Ucraina a marcat prima oară după cinci meciuri fără gol înscris la EURO.

În celălalt meci din grupă, Austria a dispus de Macedonia de Nord cu 3-1, la Bucureşti.

În etapa a doua, pe 17 iunie, Macedonia de Nord va înfrunta Ucraina la Bucureşti, iar Olanda va primi vizita Austriei (la Amsterdam).

Olanda - Ucraina 3-2 (0-0)

Au marcat: Georginio Wijnaldum (52), Wout Weghorst (59), Denzel Dumfries (85), respectiv Andrei Iarmolenko (75), Roman Iaremciuk (79).

Au evoluat echipele:

Olanda: 1. Maarten Stekelenburg - 22. Denzel Dumfries, 25. Jurrien Timber (2. Joel Veltman, 88), 6. Stefan de Vrij, 17. Daley Blind (4. Nathan Ake, 64), 12. Patrick van Aanholt (5. Owen Wijndal, 64) - 15. Marten de Roon, 8. Georginio Wijnaldum (căpitan), 21. Frenkie de Jong - 19. Wout Weghorst (9. Luuk de Jong, 88), 10. Memphis Depay (18. Donyell Malen, 90+1). Selecţioner: Frank de Boer.

Rezerve neutilizate: 13. Tim Krul, 23. Marco Bizot - 7. Steven Berghuis, 14. Davy Klaassen, 16. Ryan Gravenberch, 24. Teun Koopmeiners, 26. Cody Gakpo.

Ucraina: 1. Gheorghi Buşcean - 21. Aleksandr Karavaev, 13. Ilia Zabarnîi, 22. Mikola Matvienko, 16. Vitali Mikolenko - 17. Aleksandr Zincenko - 7. Andrei Iarmolenko, 5. Serghei Sidorciuk, 8. Ruslan Malinovski, 20. Aleksandr Zubkov (11. Marlos, 13; 10. Mikola Şaparenko, 64) - 9. Roman Iaremciuk. Selecţioner: Andrei Şevcenko.

Rezerve neutilizate: 12. Andrei Piatov, 23. Anatoli Trubin - 2. Eduard Sobol, 4. Serghei Krivţov, 6. Taras Stepanenko, 14. Evgheni Makarenko, 19. Artem Besedin, 24. Aleksandr Timcik, 25. Denis Popov, 26. Artem Dovbik.

Arbitru: Felix Brych; arbitri asistenţi: Mark Borsch, Stefan Lupp (toţi din Germania); al patrulea oficial: Bartosz Frankowski (Polonia); arbitru de rezervă: Marcin Boniek (Polonia).

Sursa www.agerpres.ro