Liga 4 | Seria A: Venus și-a luat revanșa. Eșec surprinzător pentru Grădiștea!

Sâmbătă după-amiază s-au disputat 4 partide din cadrul rundei a 17-a a sezonului regulat, în Seria A.

La Independența, acolo unde s-au înfruntat cele mai bune 2 echipe, Venus și Spicul Vîlcelele, victoria a surâs finalmente gazdelor care s-au impus cu 3-2.

Spicul a deschis scorul repede, în minutul 3, egalarea survenind în urma transformării unui penalty în minutul 16. După pauză, Venus are două momente briliante punctând succesiv în minutele 57 și 61. În loc de 4-1 pentru gazde care aveau să rateze o bună ocazie în mintul 71, Spicul face 3-2 în minutul 73, tot în urma transformării unei lovituri de la 11 metri. Finalul e dominat de oaspeți care însă n-au mai reușit să lase vreo urmă și pe tabelă.

Venus și-a luat revanșa după eșecul din tur, dominând cu autoritate clasamentul Seriei A.

Dunărea Ciocănești și-a revenit după înfrângerea suferită în urmă cu o săptămână câștigând la Cuza Vodă cu 4-1 duelul cu Zarea.

Eșec, în schimb, surprinzător pentru Dunărea Grădiștea care a fost învinsă de Victoria Lehliu cu 4-2, irosind pur și simplu munca depusă sâmbăta trecută când a învins-o la ea acasă pe Dunărea Ciocănești. Dunărea rămâne pe 4, ultimul loc calificant în play-off, dar tremură, așteptând cu sufletul la gură deznodământul meciului de mâine de la Roseți dintre ACS și AS Gâldău.

Meci fără istoric la Ștefan Cel Mare. Unirea Dragalina a câștigat cu 2-1, Conpet încăpățânându-se să nu bifeze nici măcar un punct până în momentul de față.