Futsal / Dunărea, învinsă şi pe Bega

Luni seară la Timişoara a avut loc partida retur dintre Informatica şi Dunărea Călăraşi din cadrul preimei faze a play – off-ului ligii I la futsal. Şi de data asta, jocul a fost la discerţia bănăţenilor care au câştigat clar cu 6-1. Primele 3 goluri au fost marcate în prima parte a disputei prin Marques Savio (4) şi Milos Simic (7, 20). După pauză, Informatica a forţat înscriind alte 3 goluri prin acelaşi Marques Savio (28), Stefan Rakic (30) şi din nou Milos Simic (30). Dunărea a marcat golul de onoare cu 9 secunde înainte de final prin Marian Plugaru.

Cu victorii în ambele jocuri, Informatica se califică în semifinale acolo unde se va duela cu United Galaţi, formaţia care a încheiat sezonul regular pe locul I.

Dunărea se opreşte aici după un sezon bun. A încheiat prima parte a stagiunii pe locul 5, cea mai bună performanţă de când a promovat în liga I! Şoty&Co merită felicitaţi pentru jocurile bune şi unele chiar foarte bune desfăşurate în prima parte a sezonului regular!

Informatica Timişoara – Dunărea Călăraşi 6-1 (3-0)

Au marcat: Savio Marques (4, 28), Milos Simic (7, 20, 30), Stefan Rakic (30) / Marian Plugaru (40)

Informatica: 1. Antti Koivumaki – 11 Savio Valadares, 9. Thiago Marques, 29. Felipe Oliveira, 10. Andre Hogueira.

Rezerve: 13. Miguel Molina – 97 Roberto Voim, 8 Valentin Ilaş, 7. Robert Lupu, 2. Laurian Ivaşcu, 12 Milos Simic, 14 Stefan Rakic, 19. Daniel Rupa.

Antrenor: Robert Lupu

Dunărea: 82 Eugen Cinaru – 2. Ionuţ Movileanu, 4. Răzvan Radu, 7. Marian Plugaru, 7. Stefan Krstic.

Rezerve: 1. Andrei Moldovanu – 8. Martian Şotârcă, 5. Robert Vârlan, 6. Doru Rotaru, 9. Ion Dumitru, 3. George Tomescu, 11. Gabriel Şerban.

Antrenor: Marian Şotârcă

Au arbitrat: Vasile Daniel Pop - Liviu Chiţa (ambii din Piteşti). Rezervă: Daniel Florin Anca (Deva). Observator: Ion Săvulea (Tg. Jiu).

Manşa retur

CS United Galaţi – Spicom Sf. Gheorghe 8-3 (în tur 7-3)

Autobergamo Deva – CSM Politehnica Iaşi 9-2 (în tur 5-0)

FK Odorheiu Secuiesc – City us Tg. Mureş 6-3 (în tur 3-1)

Informatica Timişoara – Dunărea Călăraşi 6-1 (în tur 0-6)

Programul semifinalelor:

FK Odorheiu Secuiesc - Autobergamo Deva

Informatica Timişoara - United Galați

Duelurile din această fază a competiției se dispută după criteriul „cel mai bun din trei partide”, primul meci având loc la echipa ce a încheiat sezonul regular pe o poziție inferioară. Finala campionatului se va disputa, în premieră, după principiul „cel mai bun din cinci partide”. În cazul în care un meci se încheie la egalitate, urmează două reprize a câte cinci minute fiecare și, dacă egalitatea persistă, lovituri de departajare de la 6 metri.