Dunărea Călărași, calificată în turul 3 al Cupei României – Betano

Dunărea Călărași merge mai departe în Cupa României – Betano.

Marti după-amiază, “galben-albaștrii” au reușit să treacă de Înainte Modelu, scor 1-2, grație golurilor marcate în repriza secundă de M. Ivan (62) și V. Andrei (79) care a transformat cu precizie lovitura de la 11 metri dictate în urma unui henț în careu. Pentru gazde a deschis scorul în minutul 18 prin Liviu Gheorghe.

Prima parte a fost destul de alertă, însă în repriza secundă modelenii și-au pierdut din prospețime.

Dunărea bifează a doua victorie la rând și se pregătește de-acum pentru meciul de la Voluntari din runda a 2-a a campionatului programată sâmbătă, 3 septembrie în deplasare.

Înainte Modelu se va concentra de-acum doar pe campionat, viitoare bătălie fiind programată vineri, 2 septembrie, pe teren propriu. Elevii lui Costel Ilie se vor duela cu constănțenii de la Gloria Băneasa, recent promovată în L3.

Alte 15 meciuri din cadrul acestei faze vor avea loc miercuri, 31 august, de la ora 17.30 de minute. În scenă urcă și Agricola Borcea care va juca în deplasare cu Axiopolis Cernavodă, echipă de liga 4. În primul tur, Agricola a învins-o greu pe CSM Fetești cu 1-0.